Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy zmiana na stanowisku ministra rolnictwa jest korzystna dla producentów rolnych?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: nr 8/2017
Nie ma iść w górę
 
Zimą rośliny muszą się bronić same. Będzie im łatwiej, jeśli będą odpowiednio zaawansowane w rozwoju fizjologicznym, ale jednocześnie nie będą nadmiernie wystawać nad powierzchnię gruntu.
 
 

Zamiast długiej łodygi i liści wysoko sterczących na długich ogonkach roślina ma krępy wzrost i blaszki liściowe osadzone tuż przy łodydze.  

Zdjęcie: Jajor, Panek

Nierówne wschody są powodem do powstrzymania się od zastosowania zabiegu, który ma zwalczać grzyby chorobotwórcze i jednocześnie regulować pokrój roślin rzepaku. Zastosowanie środka o właściwościach regulujących wzrost roślin, które jeszcze nie wykształciły 4 liści właściwych, może sprawić, że nie będą w stanie przezimować. Najlepiej, aby miały wyrównany wzrost i znajdowały się w fazie 4-8 liści właściwych. Specjaliści z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych już wiele lat temu zaobserwowali, że po zwarciu rzędów rośliny rzepaku nie reagują zmianą pokroju na stosowane w tym celu środki.

 
Poniekąd działanie uboczne

W tym artykule koncentrujemy się na zdolności do regulowania wzrostu i rozwoju roślin przez substancje aktywne wchodzące w skład fungicydów. Jednak nie należy zapominać o tym, że są to środki do zwalczania grzybów, które atakują rzepak już jesienią, a później również w okresie wiosennym. Należy do nich groźna gospodarczo sucha zgnilizna kapustnych, a także szara pleśń i czerń krzyżowych.

 
prof. Marek Korbas
dr Ewa Jajor
Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu
 
 
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat