Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy zmiana na stanowisku ministra rolnictwa jest korzystna dla producentów rolnych?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: nr 8/2017
Zapadła ważna decyzja
 

Na początku lipca przyjęto definicję „substancji wpływających na układ hormonalny”. Jak to może wpłynąć na dostępność substancji aktywnych w przyszłości?

 Droga do utworzenia listy substancji aktywnych przeznaczonych do wycofania została otwarta, co w dłuższej perspektywie czasowej doprowadzi do zniknięcia z rynku sporej grupy chemicznych środków ochrony roślin.           
Zdjęcie: Dreczka 

Od kilku lat w Unii Europejskiej toczyły się gorące dyskusje nad definicją pojęcia endocrine disruptors. Pojęcie to trudno dosłownie przetłumaczyć na język polski. W aktach prawnych przetłumaczono je jako „substancje oddziaływujące na układ endokrynny”. Moje własne tłumaczenie to „substancje wpływające na układ hormonalny”.

Przepisy dotyczące ochrony roślin wydane w Unii Europejskiej w 2009 r. wyznaczyły termin ustalenia definicji endocrine disruptors na koniec 2013 r. Ten termin nie został dotrzymany. Pod koniec 2016 r. prace przyspieszyły. Wiosną br. wydawało się, że definicji nie uda się przyjąć w najbliższych miesiącach, bo plany bieżących spotkań były już zapełnione. Jednak 4 lipca br. zwołano specjalne, nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie i definicja została przyjęta.

 
prof. Ewa Matyjaszczyk
Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat