Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: nr 4/2018
Najważniejszy zabieg
 

Faza kwitnienia i tworzenia łuszczyn rozpoczyna końcowy etap starań o plon rzepaku. W tym czasie zdecydowana większość nakładów przeznaczonych na agrotechnikę została poniesiona.

 
 

Rozwój zgnilizny twardzikowej na łodydze rzepaku prowadzi do odcięcia całej górnej części rośliny od systemu korzeniowego.  

Zdjęcie: Jajor 

Zagrożeń, które mogą się pojawiać w późnych fazach rozwoju rzepaku, jest wiele. Są to głównie grzyby chorobotwórcze. Chociaż nie należy zapominać także o szkodnikach, które w tym czasie powodują uszkodzenia łuszczyn.

 
Objawy z opóźnieniem

Wraz z początkiem fazy kwitnienia rzepaku najbardziej obawiać się trzeba zgnilizny twardzikowej oraz szarej pleśni (tabela 1.). W przypadku zgnilizny twardzikowej czas od zakażenia rośliny do pojawienia się objawów obecności choroby wynosi ok. 14 dni. Stąd zabiegi fungicydowe wykonywane po ich zauważeniu można uznać za spóźnione. Dlatego o ile jest to możliwe, należy obserwować glebę, zwłaszcza gdy jest ona wilgotna, aby wykryć przetrwalniki. Próg szkodliwości wynosi 1 szt./m2. Innym kryterium określającym próg szkodliwości jest stwierdzenie pierwszych objawów choroby na 1% roślin na plantacji. Przy braku ochrony chemicznej straty powodowane przez zgniliznę twardzikową mogą wynosić 30-50% potencjalnego plonu.

 
prof. Marek Korbas
dr Ewa Jajor
Instytut Ochrony Roślin – PIB 
w Poznaniu
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat


Advertisement