Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: nr 4/2018
Rozpoznaj i zniszcz, póki nie urosły
 

Na skuteczność działania herbicydów wywiera wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych, obok wrażliwości gatunkowej na substancję aktywną, jest odpowiednia faza rozwojowa chwastów w momencie zabiegu zwalczania.

 
 

Nierówne wschody chwastów utrudniają wybór odpowiedniego terminu zabiegu ich zwalczania.  

Zdjęcie: Snopczyński 

Kiedy warunki panujące na plantacji są dla roślin uprawnych sprzyjające, to również chwasty mogą bardzo szybko osiągać zaawansowane fazy rozwoju. Dlatego nawet stosunkowo krótkie opóźnienie zabiegu może się wiązać z niższą skutecznością działania herbicydu lub wzrostem kosztów, gdy konieczne staje się wykorzystanie maksymalnej dopuszczonej dawki preparatu. Poza tym przedłużający się okres konkurencji chwastów z rośliną uprawną może niekorzystnie wpłynąć na plonowanie, nawet jeśli w końcu zostanie wykonany w pełni skuteczny zabieg.

Chwasty nieduże, a straty znaczne

W badaniach wykonanych w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB chwastnica jednostronna występująca na plantacji kukurydzy w bardzo dużym nasileniu (min. kilkaset szt./m2) tylko przez 2 tygodnie po wschodach zdołała spowodować już blisko 10% stratę plonu. Innym przykładem może być cebula, która, jak podaje prof. Adam Dobrzański z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, zachwaszczona do fazy 2-3 liści może plonować nawet o przeszło 45% gorzej. Straty w tym okresie w przeliczeniu na każdy dzień obecności chwastów mogą wynosić 2-3%. Zatem wczesny termin zabiegu nie tylko wpłynie korzystnie na efektywność, ale też zminimalizuje ryzyko strat plonu.

 
Tomasz Snopczyński

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB,
Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli we Wrocławiu

 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat


Advertisement