Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Artykuł z numeru: 10/2018
Zmiana systemu uprawy roli?
 

Klimatolodzy przewidują, że Polskę czeka znaczne ocieplenie i deficyt wodny się pogłębi. Jednym ze sposobów ograniczenia strat wody glebowej jest przejście z uprawy płużnej gleby na konserwującą.

 Przy wysuszonej glebie brona talerzowa nie była w stanie wymieszać resztek pożniwnych z glebą na pożądaną głębokość (31.07.2015 r.). 
Zdjęcie: Kościelniak 

Od połowy wiosny do końca lata pogoda była wyjątkowo upalna i sucha. Dla przykładu w Łosiowie k. Brzegu (Opolszczyzna) średnia miesięczna temperatura powietrza była o kilka stopni wyższa niż w poprzednich latach (tabela). Prognozy na wrzesień i październik również przewidują wręcz upalną pogodę, jak na tę porę roku. Przy blisko o połowę niższych niż w wieloleciu opadach, wyjątkowo dużej ilości słonecznych dni, wszystkie uprawy zostały dotknięte suszą i plonowały od kilkunastu do kilkudziesięciu procent niżej niż w poprzednich latach.

Mikroorganizmy przestały pracować

Z braku wilgoci zostało też zahamowane życie organizmów glebowych mających ogromne znaczenie dla urodzajności gleb. Plony zależały od naturalnej zdolności gleb do magazynowania wody i ilości opadów w danym rejonie. Ten rok kolejny raz dobitnie pokazał, jak ważna jest ilość wody dostępnej dla roślin. Klimatolodzy przewidują, że Polskę czeka znaczne ocieplenie i deficyt wodny się pogłębi.

 
dr Władysław Kościelniak
doradca rolny
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat