Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Artykuł z numeru: 1/2019
Pielęgnować i nawozić
 

W nowym sezonie na łąkach i pastwiskach warto się skupić na najważniejszych zabiegach pielęgnacyjnych. Do nich niewątpliwie należy naprawa przerzedzonej darni oraz pierwsze zasilanie runi nawozami.

 Generalnie nawożenie pastwisk powinno być niższe niż łąk kośnych z uwagi na odchody pozostawiane przez wypasane zwierzęta. 
Zdjęcie: Domański

Podsiane wiosną łąki i pastwiska trzeba przykosić po 2-3 tygodniach od skiełkowania nasion. Jest to koszenie odchwaszczające, które stymuluje wzrost nowych siewek w darni. Konkurują one z odrastającą runią głównie o światło.

 
Ruń odżywiać z rozwagą

Dopiero po skoszeniu ruń zasila się dawką 20-30 kg N/ha. Jeżeli użytek podsiewano mieszanką traw z dużym udziałem roślin motylkowatych, dawkę azotu warto zmniejszyć do 15 kg/ha. Następne koszenie wykonuje się przy wysokości runi nieprzekraczającej 20 cm. Dzięki temu osłabia się wzrastanie roślin starej darni, stwarzając korzystniejsze warunki rozwoju dla nowo wysianych gatunków. Wrażliwe na niedobór światła są szczególnie motylkowate drobnonasienne, a spośród traw odmiany życicy trwałej. Pielęgnację podsiewów wykonanych w poprzednim roku późnym latem prowadzi się tak, jak w latach pełnego użytkowania łąk i pastwisk.

 
prof. Piotr Julian Domański
 
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat