Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy odczułeś/odczułaś już wpływ epidemii na działanie Twojego gospodarstwa?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Artykuł z numeru: nr 3/2020
Nastawić się na skracanie ozimych
 

Przez znaczną część zimy zachodził rozwój roślin ozimych. Nawet spowolniony wzrost zbóż w tym okresie sprawił, że wiosenne zabiegi retardantami nie będą wykonywane w celu dokrzewiania, a jedynie zabezpieczania ich przed wyleganiem.

 

Skutki źle wykonanego lub pominiętego zabiegu skracania źdźbła w fazie wzrostu wydłużeniowego można obserwować dopiero po kilku tygodniach.  

Zdjęcie: Dreczka 

Do zabiegów skracania źdźbeł zbóż można wykorzystać dwie grupy chemiczne. Pierwsza to antygibereliny, w ramach których wyróżnia się 4 substancje czynne. Najstarszą jest chlorek chloromekwatu (CCC), a nieco młodsze to chlorek mepikwatu, proheksadion wapnia i trineksapak etylu. Początek ich stosowania najczęściej przypada od zakończenia krzewienia do 2. kolanka. Można je aplikować znacznie dłużej, ale na ogół nie później niż do fazy w pełni wykształconego liścia flagowego (BBCH 39). Działają na już wykształcone międzywęźla i dwa kolejne. Okres działania można określić na ok. 30 dni.

Drugi mechanizm działania wykazują generatory etylenu. Na razie reprezentuje go tylko jedna substancja czynna – etefon. Najwcześniej zaleca się go stosować w fazie 1. kolanka (BBCH 31), a najpóźniej na początku kłoszenia (BBCH 51). Jak wynika z przedstawionych zaleceń, ich stosowanie jest prawie niezmienne od wielu lat. Stąd warto się jedynie zastanowić nad szczególnymi przypadkami stosowania.

Podstawowym czynnikiem regulującym rozwój roślin jest temperatura. Chłody nie sprzyjają wzrostowi, a im cieplej, tym proces ten jest szybszy. Stosowanie dawek dzielonych wydłuża okres ich skracania, stąd jednym z korzystnych zaleceń jest właśnie takie ich stosowanie. Oficjalne zalecenia są dość ograniczone i zamieszczane tylko w nielicznych etykietach (np. Antywylegacz Płynny 675 SL, Antek 725 SL i Shorti 725 SL). Podczas stabilnych warunków najprościej jest podzielić dawkę preparatu na dwie równe części i wykonać zabieg w odstępie 5-8 dni, chociaż praktyka pokazuje, że okres ten można wydłużyć.

 
Reguły nie ma

Nie zawsze pierwszy termin stosowania retardantów (w pełnej dawce) jest optymalny dla dalszego wzrostu roślin. W sytuacji, kiedy nie zachodzi potrzeba silnego skracania, wystarczy zastosować 1/3 dawki i uzupełnić ją (2/3 dawki) w chwili, kiedy warunki się poprawią i nastąpi szybki przyrost międzywęźli na długość. Przebieg pogody może być odwrotny. Wtedy również należy postępować odwrotnie i zacząć od 2/3 dawki.

 
Adam Paradowski
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat