Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: nr 3/2020
Obficie pod kukurydzę
 

Kukurydza wykształca sprawny system korzeniowy i już w fazie 5 liści rośliny sąsiadujące w rzędach mogą konkurować o wodę i składniki pokarmowe. Od trzeciego miesiąca ujawnia się konkurencja o te składniki między roślinami z sąsiadujących rzędów.

 

Korzenie na ciężkiej glinie – pod kukurydzę zastosowano pomiot kurzy.  

Zdjęcie: Kościelniak  
 

Kukurydza do wytworzenia tony ziarna wraz ze słomą przeciętnie pobiera z gleby: 20-26 kg N, 13 kg P2O5, 33 kg K2O, 8 kg CaO, 9 kg MgO i 4 kg S. Obok wymienionych pierwiastków do wysokiego plonowania wymaga dobrego zaopatrzenia w bor (B), cynk (Zn) i miedź (Cu). Jak widać, najwięcej pobiera potasu i ten fakt należy uwzględnić przy ustalaniu dawek nawozowych.

 
Zbudować solidną podstawę

Kukurydza wykształca sprawny system korzeniowy i już w fazie 5 liści rośliny sąsiadujące w rzędach mogą konkurować o wodę i składniki pokarmowe. Od trzeciego miesiąca ujawnia się konkurencja o te składniki między roślinami z sąsiadujących rzędów. Tym samym kukurydza efektywnie korzysta z zasobów wody i składników pokarmowych w całym profilu ukorzeniania się. Główna masa korzeni znajduje się w warstwie do 50-70 cm, a maksymalny zasięg wynosi 150 cm.

 
dr Władysław Kościelniak
doradca rolny
 
 

 

 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat