Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy pomoc "covidowa" dla rolników jest wystarczająca?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Artykuł z numeru: 7/2020
Przygotuj magazyn na przyjęcie zbóż
 

Przed żniwami należy dobrze przygotować magazyn na przyjęcie zebranych plonów. Wszystko po to, by uniknąć problemów ze szkodnikami i strat, jakie powodują. Wysiłek włożony w sprzątanie magazynów nie pójdzie na marne.

 
 

Należy sprawdzić i naprawić instalację elektryczną oraz wyregulować i skalibrować cały zainstalowany w magazynie sprzęt.

Zdjęcie: Olejarski 

Bardzo ważną czynnością, często przez rolników pomijaną, jest dbałość o czystość kombajnów i środków transportu ziarna. Zwykle sprawdza się je od strony technicznej, tymczasem właśnie one mogą być źródłem pierwszych szkodników w magazynie. Jeśli nie zostały doczyszczone, to na resztkach ziarna mogły się rozwijać szkodliwe roztocze i owady, które z pierwszym transportem trafią do magazynów. Środki transportu najlepiej czyścić przy użyciu myjek wysokociśnieniowych. Czyszczenie wnętrza kombajnu jest poważnym wyzwaniem. Nie można zastosować żadnych chemicznych środków ochrony roślin, dlatego też najlepiej zdemontować niektóre elementy i usunąć zanieczyszczenia ręcznie. Warto przyłożyć się do tej pracy, bo na pewno zaprocentuje.

Resztki „starego” ziarna to nie tylko problem kombajnu i środków transportu, należy oczyścić z nich również magazyn, w którym będzie składowane zboże. Mogą one być źródłem nie tylko szkodników, ale także infekcji grzybowych czy bakteryjnych. Jeżeli jest ich niewiele, nie są zasiedlone przez szkodniki i zapleśniałe, można je ześrutować, zalać wrzątkiem i przeznaczyć na paszę dla zwierząt hodowlanych lub zutylizować.

 
Wyrzuć „przydasie” i zamieć

Przed przyjęciem zebranego ziarna z magazynu należy usunąć niepotrzebne urządzenia, sprzęt i przedmioty, które wstawia się tam w celu ich przechowania, z myślą, że na pewno się jeszcze przydadzą (np. palety, skrzynki, pojemniki, worki, narzędzia).

Następnie powierzchnie płaskie i pionowe (np. ściany, podłogi, strop, parapety, gzymsy, elementy wystające ze ścian, nity w silosach, elementy systemu UPK, przewody elektryczne, lampy oświetleniowe) trzeba dokładnie oczyścić, najlepiej miotłą czy zmiotką, żeby usunąć pojedyncze ziarniaki, kurz, pajęczyny i inne widoczne zanieczyszczenia. Pozostawione będą absorbowały stosowane w magazynie preparaty owadobójcze, co ograniczy skuteczność zabiegów ochrony.

 dr inż. Paweł Olejarski
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat