Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

Nawozy z Lubonia mają 100 lat

2014-11-12

Polska firma Luvena SA z Lubonia k. Poznania świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. Znana jest rolnikom z szerokiej palety nawozów wieloskładnikowych, które są podzielone na 5 grup: Lubofoski, Lubofosy, Luboplony, superfosfaty oraz inne, w tym sól potasowa.
Początki działania Luveny sięgają 1914 r. i wiążą się z nazwiskiem dr Romana Maya – wielkopolskiego przemysłowca i nauczyciela. Jednak zanim doszło do powstania zakładu w Luboniu, przedsięwzięcie musiało się narodzić. Jeszcze w 1877 r., uzyskując wsparcie rodziny, przedsiębiorca wykupił tereny w podpoznańskiej Starołęce i wybudował fabrykę nawozów sztucznych. Produkowano w niej superfosfat prosty, a surowce do jego wytwarzania sprowadzano aż z Tunezji. Po śmierci Romana Maya fabrykę przejęła jego żona, Helena, a kilka lat później dołączył do niej inny znany Wielkopolanin – Cyryl Ratajski. Za ich rządów nastąpił rozwój zakładów, które stały się największą organizacją gospodarczą przemysłu chemicznego w Polsce.
W 1920 r. Towarzystwo Akcyjne powstałe na bazie firmy Romana Maya kupiło za 12 mln marek fabrykę w Luboniu, zaprojektowaną przez znanego niemieckiego architekta Hansa Poelziga. Uruchomione w 1914 r. zakłady należały wówczas do najnowocześniejszych fabryk nawozów w Europie, zdolnych produkować 120 tys. t superfosfatu rocznie. Działalność firmy została przerwana w 1939 r., a ponowne wznowienie produkcji nastąpiło dopiero po II wojnie światowej. Wtedy też zakłady zostały upaństwowione.
Lata powojenne to rozwój firmy, inwestycje i poszerzanie asortymentu produktów. Podobnie jak cały przemysł, u progu lat 90. XX w. zakłady weszły w czas gospodarki rynkowej, aby po 4 latach przemian przekształcić się w Spółkę Akcyjną. W latach 1995-99 Zakłady Chemiczne Luboń SA były włączone do programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. W tym czasie kontrolę nad firmą miała spółka Luboń Management, założona przez kadrę kierowniczą zakładów.
Kolejne zmiany organizacyjne nastąpiły w 2002 r. Firma Luboń Management Spółka z o.o. przejęła Zakłady Chemiczne Luboń SA, a wraz z połączeniem zmieniła się nazwa na Zakłady Chemiczne Luboń Sp. z o.o. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że do podstawowej działalności (produkcja i sprzedaż nawozów) dołączyły inne, np. rozwój centrum logistyczno-magazynowego. W 2008 r. Zakłady Chemiczne Luboń Sp. z o.o. zostały ponownie przekształcone w spółkę akcyjną, a nazwę zmieniono na Luvena SA.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat