Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Warto wiedzieć

Biurokracja blokuje rynek

2015-07-24

Copa-Cogeca oraz IBMA niedawno zwróciły uwagę europosłów na korzyści wynikające ze stosowania biopestycydów do ochrony upraw. Jednocześnie ostrzegły, że system regulacyjny dotyczący formalnego zatwierdzania tych środków produkcji jest zbyt czasochłonny, co stanowi zagrożenie dla niektórych segmentów produkcji żywności.
– Popyt na biopestycydy naprawdę wzrasta, bo są one bardziej przyjazne dla środowiska, wiążą się z niższym ryzykiem i są bardziej zrównoważone, niż inne środki ochrony roślin – powiedział Willem Ravensberg, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Środków do Biokontroli (ang. International Biocontrol Manufacturers Association, IBMA). – Każde przedsiębiorstwo z sektora ochrony roślin zajmuje się biopestycydami. Poważną przeszkodą na drodze do rozwoju tego przemysłu jest nadmiernie zbiurokratyzowany system regulacyjny w UE oraz czasochłonny proces zatwierdzania. Co więcej, czas oczekiwania na rejestrację wynosi niemal dwa lata od momentu zgłoszenia produktu. Należy opracować szybki system bezpośredni, połączony ze wstępnym zatwierdzaniem, aby można było szybciej wprowadzać produkty na rynek.
Z kolei dr Luc Peeters, przewodniczący grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne” Copa-Cogeca ostrzegał, że bez środków ochrony roślin stracimy 30-40% żywności. Ze względu na fakt, że zapotrzebowanie na żywność do 2050 r. ma wzrosnąć o 60%, rolnicy potrzebują skutecznego i zrównoważonego zestawu narzędzi, zawierającego pestycydy niskiego ryzyka, aby skutecznie kontrolować agrofagi. Muszą one zapewniać skuteczność zwalczania zarówno aktualnie występujących szkodników i chorób, jak i zagrożeń, które dopiero mogą się pojawić.
Copa-Cogeca

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat