Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Warto wiedzieć

Domagają się wyższych dopłat

2016-01-21

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wyraziło wielką obawę o przyszłość uprawy roślin wysokobiałkowych w Polsce, jako alternatywnego źródła białka. Spowodowane jest to całkowitym brakiem ich opłacalności i konkurencyjności względem innych upraw, wywołane drastycznym zmniejszeniem dopłaty do uprawy roślin wysokobiałkowych za 2015 r.
Zrzeszenie wyjaśnia, że rolnicy decydując się na ich uprawę, uwzględnili w kalkulacji zapowiedź Ministerstwa Rolnictwa o wsparciu dopłatą do uprawy tych roślin w wysokości ok. 1300 zł/ha. Okazało się jednak, że dopłaty te obniżono aż o 70% i wynoszą zaledwie 422 zł/ha. Ponadto wypłacane są tylko do powierzchni 75 ha na gospodarstwo.
Związkowcy uważają, że jedyną szansą na stabilizację poziomu uprawy roślin wysokobiałkowych jest gwarantowane wsparcie w postaci dopłat. Pozwoli to na utrzymanie podaży roślin białkowych na poziomie atrakcyjnym dla producentów pasz. Ich zdaniem, gwarantowana dopłata nie może być mniejsza niż 1000 zł/ha i wypłacana niezależnie od areału uprawy.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat