Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Warto wiedzieć

Ręczny minikombajn

2016-04-22

Sprawne pobranie prób ziarna lub nasion z plantacji bez konieczności użycia klasycznego kombajnu może pomóc podjąć decyzję odnośnie do terminu rozpoczęcia zbioru i oszczędzić sporo czasu. Taki cel postawili sobie francuscy konstruktorzy minikombajnu Minibatt.
Urządzenie to służy do zbioru próbki ziarna w celu oznaczenia jego wilgotności, a także innych parametrów. Wyposażone jest w 4 wymienne klepiska, co pozwala go użyć w wielu gatunkach roślin uprawnych, m.in. w zbożach, trawach nasiennych i roślinach strączkowych, a z dodatkowym wyposażeniem również w przypadku rzepaku, ziół oraz roślin leczniczych. Chociaż minikombajn został stworzony z myślą o rolnikach, to może być też wykorzystywany do pobierania próbek przeznaczonych do badań naukowych.
Czas potrzebny do pobrania próbki o wielkości 0,5 kg wynosi mniej niż 5 minut. Minikombajn jest łatwy w użyciu. Wystarczy w wybranym miejscu plantacji uchwycić minihederem kłosy, wiechy lub łuszczyny, zamknąć pokrywę i odciągnąć urządzenie od roślin. Tę czynność należy powtarzać kilkakrotnie aż do napełnienia zbiorniczka wymłóconym ziarnem czy nasionami.
Źródłem zasilania Minibatta jest 14,4-woltowy akumulator, którego pojemność elektryczna wystarcza do pobrania 12 próbek. Czas ładowania akumulatora wynosi 75 minut. Minikombajn wykonany jest ze specjalnego tworzywa i waży zaledwie 3,3 kg. Urządzenie będzie dystrybuowane w Polsce przez firmę Inovagri.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat