Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

Producenci rzepaku odeszli z kwitkiem

2016-07-21

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych 21 kwietnia br. wystosowało pismo do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w sprawie udzielenia zgody na czasowe stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony rzepaku ozimego w Polsce w sezonie 2016/17. Z podobnym wnioskiem wystąpił zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Po wycofaniu substancji aktywnych z grupy neonikotynoidów nie zarejestrowano w Polsce żadnego zamiennika i dlatego ciągle nie ma żadnej insektycydowej zaprawy nasiennej do rzepaku. Spowodowało to duże trudności w zwalczaniu jesiennych szkodników, m.in. chowacza galasówka i śmietki kapuścianej.
Niestety, minister odmówił wydania zezwolenia na czasowe wprowadzenie do obrotu (do 120 dni) dwóch insektycydów zawierających substancje aktywne z grupy neonikotynoidów w celu zaprawiania nasion rzepaku ozimego. Warto pamiętać, że zgoda w 2016 r. na czasowe stosowanie takich zapraw w rzepaku została udzielona w Danii, Finlandii, Estonii oraz na Litwie i Łotwie, a dla słonecznika i kukurydzy na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat