Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Warto wiedzieć

Od lutego czekają na decyzję Jurgiela

2017-05-23

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych od lutego br. czeka na decyzję ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie dopuszczenia na 120 dni zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku ozimego w Polsce. Zgody takie w tym roku dla kilku upraw, m.in. rzepaku, wydały już: Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Węgry i Bułgaria.
Pozytywną rekomendację na czasowe dopuszczenie zapraw w Polsce wydała w kwietniu br. Komisja ds. Środków Ochrony Roślin działająca przy ministrze rolnictwa (naukowcy, przedstawiciele organizacji rolniczych, pszczelarskich i ekologicznych), a w marcu br. Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie powołana przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.
– Jako powód zwłoki w decyzji Ministerstwo Rolnictwa podaje brak opinii Ministerstwa Środowiska od prawie 2 miesięcy, co odbieramy jako celowe przeciąganie decyzji i wykorzystywanie do tego sztuczek urzędniczych – mówi Juliusz Młodecki, prezes zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Zdaniem szefa Zrzeszenia, wycofanie zapraw w Polsce spowodowało konieczność stosowania wielokrotnych zabiegów chemicznych w formie oprysków, co zdecydowanie bardziej zwiększa zagrożenie dla pszczół niż zaprawy. Alternatywy dla zapraw okazały się mniej skuteczne i mniej przyjazne dla środowiska, a także zwiększyły ryzyko wymarznięć plantacji.
– Słyszymy od Greenpeace’u, że rolnicy mają używać mniej chemii, z czym się zgadzamy, ale ich populistyczne działania przynoszą odwrotne skutki, jak w przypadku zapraw, bo zmuszają rolników do częstszego stosowania chemii mniej skutecznej i gorszej dla środowiska – tłumaczy Juliusz Młodecki. – Liczymy, że minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie przyjmie tej krótkowzrocznej perspektywy, oderwanej od realiów produkcji rolnej, i podejmie prawdziwie, a nie pozornie odpowiedzialną środowiskowo decyzję, dopuszczając zaprawy w Polsce. Na taką decyzję czeka 100 tys. rolników, plantatorów rzepaku.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat