Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

Obiecują sieci gazowe i biogazownie

2018-02-26

W Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa został utworzony pion innowacji i rozwoju. Jednym z jego głównych projektów będzie utworzenie sieci gazowych i biogazowni na terenach wiejskich, wsparcie dla odnawialnych źródeł energii oraz produkcji biogazu rolniczego.
– Podchodzimy do tego dosyć poważnie – mówi Witold Strobel, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Jednym z obszarów innowacyjności jest energetyka na obszarach wiejskich. Chcemy wspólnie z Polską Spółką Gazownictwa stworzyć sieci gazowe o charakterze wyspowym. Mogłyby one korzystać również z biogazowni, które też chcielibyśmy rozwijać na obszarach wiejskich. Chodzi o to, żeby sieć zaopatrywała odbiorców w jakimś określonym promieniu, tam, gdzie nie opłaca się budować klasycznego gazociągu.
Do zadań KOWR związanych z innowacyjnością należy m.in. wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich oraz monitorowanie produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej. Ma to się przyczynić do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich.
– Wspieramy również rynek pszczelarstwa – mówi Witold Strobel. – Miód jest cenionym produktem, a sami pszczelarze prowadzą gospodarstwa w charakterze dodatku do produkcji rolnej. Wpłynęło kilkaset wniosków o wsparcie i wypłaciliśmy na ten cel prawie 30 mln zł. Monitorujemy również rynek biokomponentów, biopaliw, energii odnawialnej w rolnictwie i wspieramy też rozwój eksportu.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat