Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

Rolnicy mają więcej zarobić na sprzedaży

2018-04-25

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w połowie kwietnia, że niebawem minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przedstawi kompleksowy program dla rolników. Dzięki temu będą mogli więcej produktów sprzedawać bezpośrednio, co powinno się przełożyć na większe marże dla nich. To jeden z rolniczych postulatów.
Pakt ma być elementem realizacji „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Ma zapewnić spójność między działaniami rządu i samorządów, przyczynić się do wzmocnienia wszystkich sektorów rolnictwa.
Zdaniem Mateusza Morawieckiego, rząd chce poszerzyć zakres działania ustawy o rolniczym handlu detalicznym, żeby rolnicy mogli sprzedawać swoje płody rolne z pominięciem wielkich pośredników. Natomiast rolnicy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych domagają się pomocy państwa w realizacji budowy platformy sprzedażowo-zakupowej dla rolników w ramach sprzedaży bezpośredniej.
Od początku 2017 r. obowiązuje ustawa, która umożliwia rolnikom prowadzenie tzw. rolniczego handlu detalicznego, czyli sprzedaży bezpośredniej. Rolnicy po zarejestrowaniu się mogą sprzedawać przetworzone produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, np. dżemy, marynaty, oleje, płatki, pierogi, masło, ser, szynki, kiełbasy czy pasztety. Warunkiem jest jednak ich sprzedaż odbiorcy końcowemu, czyli np. turyście lub sąsiadowi.
Taka sprzedaż do 20 tys. zł obrotu jest nieopodatkowana. Po jej przekroczeniu podatek wynosi 2% od obrotu. Rejestracja sprzedaży może być prowadzona w zeszycie. Rolnik musi tylko zapisać, co sprzedał, kiedy i za jaką kwotę.
PAP

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat