Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

Zezwolenie dla neonikotynoidów w buraku

2018-12-21

Na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony buraków cukrowych w 2019 r. Oprócz Polski już pięć innych krajów unijnych zezwoliło na stosowanie tych zapraw w 2019 r. Natomiast rok wcześniej taką decyzję wydało łącznie 12 krajów.
Zdaniem Krzysztofa Nykla, prezesa KZPBC, to ważna decyzja dla przyszłości uprawy buraka cukrowego w Polsce. Neonikotynoidy są bowiem jedynym w pełni skutecznym sposobem ochrony plantacji przed wieloma szkodnikami, co zapewnia dostępność odpowiedniej ilości i wysokiej jakości surowca na potrzeby produkcji cukru w Polsce. Jednocześnie wprowadzanie środków ochrony roślin do środowiska zostało ograniczone do minimum, bo zamiast oprysków używane są zaprawy nasienne.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że ryzyko dla owadów zapylających wynikające ze stosowania neonikotynoidów w buraku cukrowym jest niskie i związane jedynie z kolejnymi uprawami wysiewanymi na tym samym polu. W Polsce po buraku cukrowym uprawiane są głównie zboża, które również nie są atrakcyjne dla pszczół.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat


Advertisement