Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Warto wiedzieć

Najpierw oświadczenia, później wnioski

2019-01-21

Podobnie, jak przed rokiem będzie możliwe składanie oświadczeń zamiast wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych. Dotyczy to rolników, którzy nie dokonują zmian w porównaniu do wniosku z poprzedniego roku. Rada Ministrów przyjęła w styczniu br. Projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw.
W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało blisko 400 tys. rolników, czyli ok. 30% beneficjentów. Według szacunków w tym roku liczba rolników może być podobna. Wprowadzone w 2018 r. rozwiązania znacząco uprościły procedurę składania wniosków o płatności. Było to niezbędne ze względu na konieczność wypełnienia obowiązku wdrażania tzw. wniosku geoprzestrzennego (GSAA).
Rolnicy będą mogli składać oświadczenia w terminie od 15 lutego do 14 marca br., tj. w miesięcznym okresie poprzedzającym podstawowy termin składania wniosków o przyznanie płatności. Ułatwieniem przy wypełnianiu wniosków w formie elektronicznej ma być przesłanie do rolników przez ARiMR częściowo wypełnionych wniosków w formie papierowej wraz z materiałami graficznymi.

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat