Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Nowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy w związku z falą podwyżek cen obawiasz się o przyszłość swojego gospodaratwa?
 
Tak. Coraz bardziej
Nie. Sytuacja jest stabilna
Trudno powiedzieć, trzeba poczekać
Nie mam zdania


Warto wiedzieć

CZY WARTO….

2021-03-29

Czy warto? Pytanie które zdajemy sobie bardzo często analizując różne decyzje, które podejmowaliśmy zarówno w życiu osobistym, jak i codziennej pracy. Pytanie to równie często zadaje sobie rolnik, tym bardziej, że w jego przypadku nie da się tylko wyłączyć komputera i zamknąć drzwi biura. Praca wplata się w życie prywatne… Rolnicy to ta cześć naszego społeczeństwa, która naprawdę kocha to co robi na co dzień. Inaczej się nie da.

Czy warto oszczędzać?

Większość zapytanych odpowie, że tak i faktycznie rolnicy starannie planują wydatki i kolejne inwestycje. Bo w przypadku współczesnego gospodarstwa nie można stać w miejscu. Inwestycje to nie tylko nowoczesne maszyny czy zabudowania gospodarcze, to także nowe technologie produkcji, ochrony i nawożenia. Te nowe technologie to także wiedza i firmy, które w ich skutecznym wprowadzania wspierają na co dzień rolników. Ta wiedza i technologie to także lata badań, testów i ogromne nakłady finansowe – by dostarczać produkty jak najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnych upraw. Ich właściwe zastosowanie to konkretne oszczędności i korzyści w postaci wyższych, lepszej jakości zbiorów.

Czy warto ryzykować?

Jak coś jest dobre, to na pewno ktoś będzie próbował to podrobić. Niestety, podobnie jest w przypadku środków ochron roślin i zapewne wielu rolników spotkało się z takimi „podróbkami”. Kuszą przede wszystkim dużo niższą od oryginału ceną, opakowanie wygląda bardzo podobnie, choć najczęściej etykieta jest w innym języku np. rosyjskim. Największą niewiadomą jest jednak to, co w tym opakowaniu się znajduje. Kupując nielegalne środki ochrony roślin ogromnie ryzykujemy! Stawiamy nie tylko na szali jakość i przyszłość swoich plonów, ale przede wszystkim narażamy siebie i innych na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia! To nie para niby markowych butów, które gdy rozpadną się po kilku tygodniach, po prostu je wyrzucimy. Tu mówimy o produkcji żywności i nasze decyzję będą na jej jakość i bezpieczeństwo wpływały. Pamiętajmy – każdy nowy środek ochrony roślin przed rejestracją przechodzi bardzo długie i drobiazgowe badania. Dlatego tylko kupując środki ochrony roślin z legalnych źródeł i stosując je zgodnie z zapisami w etykietach, mamy pewność co do ich skuteczności i bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska.

Na pewno warto wiedzieć!

Jak uniknąć ryzyka jakie niesie ze sobą kupowanie i stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji jakie niosą ze sobą zarówno zakup, jak i stosowanie nielegalnego preparatu. Pamiętajmy, że traci budżet państwa, bo te transakcje nie są nigdzie rejestrowane. W przypadku ewentualnych reklamacji czy problemów nie ma się do kogo w tej sprawie zwrócić. Jeszcze bardziej wymierne są straty w plonie, czasem nawet skutkujące zniszczeniem całej uprawy! Co najistotniejsze, to my sami, decydując się na zastosowanie „podróbki” narażamy się na bardzo poważnie konsekwencje – pamiętajmy że w grę może wchodzić nasze zdrowie, a nawet życie.

Corteva Agriscience Poland, jako członek Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR), aktywnie uczestniczy w kampaniach informacyjnych, których celem jest informowanie o skutkach stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. W 2021 r. PSOR wspólnie z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN) i Krajową Administracją Skarbową KAS uruchomiły kolejny projekt edukacyjny skierowany do rolników pod nazwą „Kupując podróbki tracisz wiele razy”. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.bezpiecznauprawa.org/kampania.

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat