Jest w menu licznych owadów

2019-09-02

Rzepak jest atakowany przez szkodniki od fazy kiełkowania aż do nadejścia zimy, a w ostatnich latach mogą one nękać tę uprawę nawet podczas zimowych ociepleń.

Jesienny etap wegetacji rzepaku ozimego to czas szczególnej aktywności licznych gatunków owadów szkodliwych żerujących na tej roślinie. Niektóre ze szkodników są ważnym ekonomicznie zagrożeniem. Inne występują w dużej liczebności tylko w niektórych regionach lub co kilka lat, zaś jeszcze inne zwykle pojawiają się nielicznie.

Krótko po zasiewach

Do najważniejszych szkodników pojawiających się w uprawie rzepaku krótko po jego siewie należy śmietka kapuściana. Jest to muchówka, której larwy rozwijają się na korzeniach rzepaku, ale również innych roślin z rodziny kapustowatych (tabela 1.). Groźne mogą być też pchełki ziemne, których chrząszcze żerują na liścieniach i liściach. Podobne uszkodzenia powodują chrząszcze pchełki rzepakowej, jednak w przypadku tego gatunku większe szkody powodują larwy, które rozwijają się w tkankach nadziemnych części roślin. Mogą one powodować zamieranie niektórych z nich w przypadku zniszczenia stożka wzrostu.

tekst i fot. dr Tomasz Klejdysz

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 09/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy