Kolejne wymogi już u bram gospodarstw

2019-10-01

Racjonalny produkcyjnie i ekologicznie system gospodarowania i przechowywania nawozów naturalnych wymaga wdrożenia takiego sposobu ich produkcji, aby maksymalizując korzyści ekonomiczne spełniać jednocześnie wymagania środowiskowe i oczekiwania społeczne.

Znaczna część rolników aktualnie jest na etapie wdrażania w swoich gospodarstwach obowiązujących od stycznia br. regulacji prawnych związanych z realizacją postanowień dyrektywy azotanowej. Dla przypomnienia: Dyrektywa Azotanowa jest podstawowym dokumentem Unii Europejskiej w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzące ze źródeł związanych z rolnictwem oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu.

Nowe wymogi pukają do bram

Już za kilka miesięcy rolnicy będą musieli zmierzyć się z kolejną unijną regulacją, tzw. Dyrektywą NEC, która dotyczy redukcji krajowych emisji niektórych zanieczyszczeń atmosferycznych. Emisja zanieczyszczeń z produkcji rolniczej poza amoniakiem obejmuje także inne związki, np. tlenki azotu (NOx), dwutlenek siarki (SO2), niemetanowe lotne związki siarki (NMLZO) oraz pyły (PM2.5).

dr hab. Renata Gaj

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

fot. Gaj, Panek

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy