Ziarno nie dla szkodników
2019-10-01
Rozmieszczane w silosach i magazynach pułapki na szkodniki owadzie pozwalają lepiej kontrolować ich obecność niż prowadzone inspekcje wzrokowe.
Osobniki dorosłe tzw. moli spożywczych, do których zalicza się mkliki i omacnicę spichrzankę, nie pobierają pokarmu, dlatego żyją krótko – do 2 tygodni. Po kopulacji samice składają 200-400 jaj na przechowywane produkty lub w ich pobliżu, np. na opakowania, i to jest ich główne zadanie. Aby samica mogła w tak krótkim życiu złożyć liczne jaja, musi jak najszybciej zwabić samca w celu kopulacji. Dlatego wydziela feromony płciowe, lotne substancje, które przywabiają samce nawet ze znacznej odległości.
Wabione zapachem
Osobniki dorosłe wielu innych szkodników, np. wołki lub trojszyki, żyją stosunkowo długo i pobierają pokarm w okresie rozmnażania. Po znalezieniu dużej masy pożywienia owady te produkują tzw. feromony agregacyjne, które powodują skupianie się innych osobników tego samego gatunku w jednym miejscu, tuż przy źródle, gdzie są uwalniane. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo łączenia się owadów w pary, bo na feromon agregacyjny reagują osobniki obu płci. U wołka zbożowego feromon agregacyjny wydzielają samce, ale u innych chrząszczy mogą to robić samice.
tekst i fot. prof. Stanisław Ignatowicz
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”
Komentarze
Brak komentarzy