Bez desmedifamu

2021-04-12

W chemicznym odchwaszczaniu buraka cukrowego nastąpił pewien kryzys. Nie można już stosować desmedifamu i nieuchronnie zbliża się termin wycofania fenmedifamu oraz chlorydazonu. Co zatem można w tym sezonie zalecać plantatorom?

Na odchwaszczanie buraków należy jednak spojrzeć optymistycznie, ponieważ wchodzą nowe technologie, np. wykorzystujące zastosowanie mieszaniny foramsulfuron + tienkarbazon metylu. Należy zaznaczyć, że są one odmienne od stosowanej od wielu lat metody trzech dawek dzielonych.

Conviso Smart

W ramach innowacyjnych sposobów stosowania herbicydów, od pewnego czasu jest wdrażany nowy wariant odchwaszczania buraków. To technologia Conviso Smart, która oparta jest na stosowaniu herbicydu Conviso One (foramsulfuron + tienkarbazon metylowy) tylko w określonych odmianach buraka cukrowego odpornych na herbicydy z grupy sulfonylomoczników. Technologia Conviso Smart została opracowana wspólnie przez firmę Bayer i KWS. Odmiany buraków Conviso Smart powstały w wyniku zastosowania klasycznych metod hodowli niemających nic wspólne z GMO. Pomyślne badania przeszły odmiany: Smart Gladiata, Smart Belmia i Smart Janinka.

Preparat Conviso One można stosować w dwóch wariantach. Jednorazowo od fazy widocznego pierwszego liścia właściwego do fazy 8 liści buraka cukrowego (BBCH 11-18), gdy widoczne na polu chwasty osiągną fazę maksymalnie 4 liści właściwych. Zalecana dawka wynosi 1,0 l/ha. W drugim wariancie zaleca się wykonanie oprysku w dwóch dawkach dzielonych. Pierwszy zabieg należy przeprowadzić od fazy widocznego pierwszego liścia właściwego do fazy 2 liści (BBCH 10-12). Termin zabiegu należy uzależnić od fazy rozwojowej występujących chwastów, które podczas oprysku powinny znajdować się w fazie 2-4 liści właściwych. Drugi zabieg powinno się powtórzyć w fazie 2-8 liści buraka (BBCH 12-18). Każdorazowo zalecana dawka Conviso One wynosi 0,5 l/ha. Wskaźnikowym chwastem jest komosa biała, która podczas zabiegu nie może przekroczyć fazy czterech liści właściwych. W przypadku dwóch zabiegów optymalnym terminem jest wykonanie oprysku, gdy komosa biała ma wykształcone nie więcej niż dwa liście.

Preparat zwalcza ponadto: blekot pospolity, chwastnicę jednostronną, fiołka polnego, gwiazdnicę pospolitą, jasnotę purpurową, marunę nadmorską, komosę białą, przytulię czepną, rdestówkę powojowatą, rdest ptasi, rdest plamisty oraz samosiewy rzepaku. Słabszą skuteczność wykazuje w stosunku do przetaczników, które zazwyczaj nie stanowią problemu na plantacjach buraka.

Komponenty mieszanin

Chinomerak i dimetenamid-P to substancje czynne będące jedynie komponentami mieszanin. Dodatek chinomeraku zalecany jest głównie na stanowiska zagrożone przetacznikami, a dimetenamidu-P bodziszkami.

Nowością jest herbicyd Tanaris, który jest ich mieszaniną (stosowaną także w rzepaku, ale pod innymi nazwami handlowymi). W ramach rejestracji można go także stosować łącznie z metamitronem (Goltix 700 SC). Ponadto sam chinomerak z metamitronem jest zalecany w formie preparatów Goltix Titan 565 SC lub Kezuro SC. Preparaty są zarejestrowane do stosowania w dawkach dzielonych, a Kezuro dodatkowo do jednorazowego zabiegu bezpośrednio po siewie.

inż. Adam Paradowski  

fot. Fiedler

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 4/2021 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy