Biostymulatory pomogą roślinom przezimować

2023-08-30

Nie są ani typowymi nawozami, ani środkami ochrony roślin, a jednak mogą mieć ogromny wpływ na plon. Wcale nie są nowym wynalazkiem, a wciąż jeszcze poznajemy rozmaite mechanizmy ich działania.

Wydawać by się mogło, że biostymulatory stosowane w produkcji roślinnej to moda ostatnich lat, zbędne wydatki, wymysł branży nawozowej chcącej wydrenować portfel rolnika. Otóż nie! Ludzie od stuleci korzystali z substancji biostymulujących, czy to odkrywając przypadkiem ich właściwości, czy podpatrując naturalne zjawiska przyrodnicze. Na Hebrydach, archipelagu ok. 500 wysp na Oceanie Atlantyckim, rolnicy od pokoleń wykorzystują wyrzucone na brzeg przez ocean wodorosty i ich niezwykłe właściwości. Nasze babcie stosowały w ogródkach mikstury z czosnku, cebuli, pokrzywy czy drożdży. Dzisiaj po prostu wiemy znacznie więcej o złożonych mechanizmach funkcjonowania roślin, ich subtelnych zależnościach i zaskakujących interakcjach. Potrafimy naukowo wyjaśnić, dlaczego określone substancje działają w świecie roślin jako wspomagacze.

Czym są biostymulatory?

Według przepisów UE biostymulatory to produkty nawozowe, których funkcja polega na stymulowaniu procesów odżywiania roślin niezależnie od zawartości składników pokarmowych w produkcie. Wyłącznym celem działania biostymulatora jest poprawa co najmniej jednej z następujących cech rośliny lub jej ryzosfery: efektywności wykorzystania składników pokarmowych, odporności na stres abiotyczny, cech jakościowych i przyswajalności składników pokarmowych z form trudno dostępnych w glebie lub ryzosferze.

Przepisy mówią o dwóch rodzajach biostymulatorów: mikrobiologicznych (bakterie i grzyby) i niemikrobiologicznych, czyli chemicznych (czytaj – cała reszta). Określone są też dopuszczalne normy poszczególnych zanieczyszczeń. Taka dosyć ogólna definicja sprawia, że biostymulatory mogą wydawać się nam bliżej nieokreślonymi produktami… Jaka zatem jest ich praktyczna rola?

Jak działają?

Właściwie każdy z tych preparatów może działać inaczej, stąd też wynika zapewne ich ogólna, oficjalna definicja. Zasadniczo działanie biostymulatorów będzie zależało od ich składu jakościowego i ilościowego. Te preparaty, które zawierają aminokwasy, dostarczają roślinom gotowych substancji budulcowych, dzięki czemu rośliny oszczędzają energię i mogą być lepiej przygotowane na niesprzyjające warunki. Naturalne wyciągi z alg lub roślin są prekursorami hormonów czy enzymów. Dzięki temu wspomagają podziały, i wzrost komórek, zapewniają lepsze wykorzystanie składników pokarmowych.

tekst i fot. mgr inż. Joanna Kotowska

doradca rolny

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 09/2023 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy