Burak bez pieniędzy

2021-09-30

W technologii produkcji każdego gatunku roślin jest wiele czynników beznakładowych, czyli takich, które nie wymagają od producenta wydawania pieniędzy, a znacząco wpływają na wielkość i jakość plonu. Dotyczy to także buraka cukrowego. Potrzebne są tylko świadomość i chęci, a z tymi bywa różnie.

Jednym z czynników beznakładowych, które istotnie wpływają na plon, jest m.in. terminowe i bardzo staranne wykonywanie wszystkich zabiegów.

Nie za często na tym samym polu

Zaleca się, aby przerwa w uprawie buraka cukrowego na tym samym polu wynosiła co najmniej 4 lata. Kiedy uprawiany jest częściej, wzrasta zagrożenie ze strony chwościka buraka, mątwika burakowego i szarka komośnika. Może następować też jednostronne wyczerpywanie gleby ze składników pokarmowych. Liczebność mątwika burakowego zwiększa obecność w płodozmianie innej rośliny żywicielskiej tego szkodnika – rzepaku.

Burak cukrowy najczęściej uprawiany jest po zbożach. Zdarza się, że jego przedplonem jest kukurydza. Należy tego unikać, bo jest rośliną żywicielską dla grzyba Rhizoctonia solani, który wywołuje gnicie korzeni buraka cukrowego. Stanowisko po kukurydzy jest silnie wyczerpane ze składników pokarmowych, a gdy była uprawiana na ziarno, zawiera także znaczne ilości zdrewniałych fragmentów słomy.

Agregat za kombajnem

Zdecydowana większość rolników wykonuje uprawę pożniwną po zbiorze zbóż, ale jej skuteczność zależy od terminowości i staranności. Ściernisko powinno się uprawić jak najszybciej po zbiorze agregatem uprawowym. Jedyny przypadek, gdy można, a nawet trzeba zwlekać z jej wykonaniem, to konieczność zwalczania perzu herbicydem totalnym zawierającym glifosat. Okres pożniwny jest najlepszym terminem do zwalczania tego uciążliwego chwastu.

Absolutnie należy zrezygnować z wykonywania uprawy pożniwnej pługiem, który nie pozwala na dobre wymieszanie resztek pożniwnych, osypanych nasion chwastów i ziarna zbóż oraz słomy z glebą. Warto dopilnować, aby kombajn równomiernie rozrzucał po polu pociętą słomę oraz plewy, co ułatwi ich zagospodarowanie i przyspieszy rozkład.

tekst i fot. dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2021 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy