Desykacja ziemniaka
2023-07-04
Co sezon skromniej! Aktualnie desykację ziemniaka można przeprowadzić, wybierając tylko jedną z dwóch substancji czynnych.
Desykacja ziemniaków należy do częstych zabiegów. Plantacje zadbane charakteryzują się bardzo bujną nacią, natomiast te mniej zadbane często pod koniec wegetacji są zachwaszczone. W obu przypadkach desykacja jest konieczna. Wybór preparatu nie stanowi problemu – można jedynie wybierać karfentrazon etylu lub kwas nonanowy. To niestety bardzo skromny program, a właściwie jedynie krótkie zalecenia.
Mniej możliwości niż preparatów
Kwas nanonowy jest reprezentowany przez kilkanaście preparatów. W części z nich jako substancję czynną podaje się kwas pelargonowy. Są to synonimy. W handlu znajdują się pod jedną bądź drugą nazwą. Oba rodzaje preparatów są zarejestrowane do różnego typu zabiegów (np. zwalczanie chwastów, zwalczanie odrostów korzeniowych, często wykorzystywany amatorsko). W celu niszczenie naci przed zbiorem na plantacjach ziemniaka jadalnego, przemysłowego i nasiennego zalecane są wyłącznie Beloukha 680 EC i Randil Fast 680 EC. Stosowanie tych preparatów obejmuje metoda mechaniczno-chemiczna. Środki działają w sposób kontaktowy nieselektywny, niszcząc nać ziemniaków i zieloną masę
chwastów.
Preparat Beloukha 680 EC lub Randil Fast 680 EC należy zastosować w dawce 16 l/ha, po 24-48 godzinach od zabiegu mechanicznego niszczenia naci ziemniaka, którą należy ściąć na wysokości 10-20 cm. Optymalne warunki klimatyczne to słoneczna i bezdeszczowa pogoda (przyspiesza działanie środków). Zabieg należy wykonać na suche rośliny, kiedy już nie występuje rosa, a rośliny ziemniaka znajdują się w pełni turgoru. Zastosowana s.cz. wpływa na szybkie odwodnienie tkanek roślinnych, powodując tym samym zahamowanie procesów życiowych, co w efekcie powoduje zamieranie potraktowanej części nadziemnej roślin. Środki zawierające kwas nonanowy charakteryzują się bardzo szybkim efektem działania, widocznym już po kilku godzinach od aplikacji.
Dwa warianty, trzy terminy
Spothlight Plus 060 EO (karfentrazon etylu) można stosować jednorazowo w dawce 1,0 l/ha lub w dawkach dzielonych 0,7 l/ha oraz 0,3 l/ha, zachowując między zabiegami odstęp 5-7 dni.
inż. Adam Paradowski
fot. Fiedler
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 07/2023 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”
Komentarze
Brak komentarzy