Dobrze wybierz odmianę ziemniaka

2022-12-29

Wyniki PDO wskazują, że przy takich samych nakładach można otrzymać plon 45 lub 55 t/ha. Różnica ta w przypadku aktualnych cen stanowi dodatkowy przychód nawet kilkunastu tysięcy złotych z 1 ha.

W ostatnich latach wiele gospodarstw rolnych zrezygnowało z uprawy ziemniaka. Zainteresowanie tą rośliną okopową, bez względu na to, czy jest nazywana warzywem, czy rośliną towarową, w ostatnim dwudziestoleciu stale maleje.

Sytuacja związana jest ze wzrostem cen środków produkcji, nośników energii oraz, w przeważającej części kraju, niekorzystnym przebiegiem warunków pogodowych, który również wpłynął na rynek cen ziemniaka. Powyższe uwarunkowania dotyczą wszystkich sektorów rozdysponowania bulw. Cena ziemniaka od późnojesiennych zbiorów na poziomie 0,70 zł w ilościach hurtowych szybuje w górę do pułapu 1,00 zł,
a nawet 1,30 zł z końcem 2022 r. Również ceny kontraktowe na ziemniaki w 2023 r. przeznaczone do produkcji frytek lub chipsów z przechowalni są znacznie wyższe, głównie ze względu na koszty nośników energii. 

Jadalne coraz ważniejsze

Zmiany w strukturze spożycia ziemniaków wskazują, że coraz większe znaczenie mają odmiany konsumpcyjne, typowo jadalne, z możliwością wykorzystania do konfekcjonowania, spełniające określone parametry technologiczne. Obejmują one zewnętrzne cechy bulw, takie jak: wielkość i kształt, głębokość i ilość oczek, wady i grubość skórki. Bulwy powinny być dojrzałe, zdrowe, nie mogą być zazieleniałe, uszkodzone oraz nadmarznięte, wykazując przydatność do szczotkowania i mycia. Ważna jest również struktura plonu, w której procentowy udział w poszczególnych frakcjach powinien być wyrównany. Powyższych cech poszukują przede wszystkim odbiorcy – konsumenci w sieciach handlowych, które są głównymi oferentami na rynku.

Zakładając, że odmiana pełni decydującą rolę przy określaniu wartości technologicznej ziemniaka, i podejmując się wyboru odmiany do uprawy, należy mieć na względzie również inne czynniki, które decydują o wartości uzyskanego plonu. Doświadczony rolnik wie, że uprawa ziemniaka nie jest łatwa i w powiązaniu do zmiennych warunków pogodowych – nieprzewidywalna w skutkach.

tekst i fot. dr inż. Tomasz Lenartowicz

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 01/2023 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy