Doglebowe odchwaszczanie zbóż

2024-09-02

Pierwsze zabiegi odchwaszczania zbóż ozimych można wykonać bezpośrednio po siewie, ewentualnie kilka do kilkunastu dni później, zanim wzejdą. To tylko jedna z propozycji. Jeżeli gleba będzie przesuszona, część z zalecanych preparatów będzie można zastosować powschodowo.

Wszystkie substancje czynne zalecane do zwalczania chwastów w zbożach ozimych można zastosować w najwcześniej sianym jęczmieniu. Niewykorzystane można aplikować w później sianych oziminach. Jak zwykle są jednak wyjątki. Pierwszy to fakt, że zalecenia dotyczą substancji czynnych, ale niestety nie wszystkich produktów handlowych. Drugi wyjątek to fluorochloridon, jedyny niezalecany w jęczmieniu, a także jedyny rekomendowany wyłącznie przedwschodowo. Niemniej w pozostałych zbożach można nim skutecznie wyeliminować m.in. kilka gatunków chwastów występujących jesienią: dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, jasnoty, mak polny, miotła zbożowa, maruna nadmorska, przetacznik bluszczykowy i perski, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne i wiechlina roczna.

Solo i w duecie

Do wczesnego odchwaszczania zbóż najczęściej rekomendowane są diflufenikan i flufenacet. Pierwszy z nich przede wszystkim jest zalecany na stanowiska z udziałem takich chwastów jak: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, maruna nadmorska, przetacznik bluszczykowy i perski, przytulia czepna, tasznik pospolity i wyczyniec polny (często niewymieniany w etykietach). Wykazuje średnie działanie w stosunku do miotły zbożowej i w przypadku tego chwastu często jest wykorzystywany jako komponent wzmacniający działanie innych substancji czynnych. Flufenacet głównie jest zalecany do zwalczania chwastów jednoliściennych: miotły zbożowej, stokłosy bezostnej, wyczyńca polnego, życicy trwałej, a spośród dwuliściennych zwalcza głównie dwa, bardzo konkurencyjne dla zbóż gatunki – fiołka polnego i przytulię czepną. Obie substancje zalecane są także łącznie, zarówno w mieszaninach fabrycznych, jak i zbiornikowych. Ich mieszaniny prawie całkowicie zabezpieczają plantacje przed podstawowym zachwaszczeniem zbóż ozimych.

W celu poszerzenia skuteczności diflufenikanu można go stosować w fabrycznej mieszaninie z prosulfokarbem, zalecanym także pojedynczo. Zakres zwalczanych chwastów zwiększa się o skuteczne zwalczanie jasnot i samosiewów rzepaku oraz daje gwarancję zniszczenia miotły zbożowej.

inż. Adam Paradowski

fot. Envato

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 09/2024 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy