Dużo nowych odmian

2019-04-01

Zgłaszając nową odmianę kukurydzy do doświadczeń, hodowca lub jego reprezentant deklaruje jej przyszłą przydatność do uprawy na ziarno, kiszonkę lub oba kierunki użytkowania.

Każdego roku zgłaszane są do badań urzędowych nowe odmiany kukurydzy z zamiarem wpisania ich do krajowego rejestru. Okres prowadzenia badań przed zarejestrowaniem odmiany standardowo trwa dwa lata. Zdarza się jednak jego wydłużenie do trzech lat, jeżeli dwuletnie wyniki badań wartości gospodarczej (WGO) są niejednoznaczne lub nierozstrzygnięte są wyniki badań odrębności, wyrównania i trwałości (OWT).

Wpisywane i skreślane

Obecnie krajowy rejestr liczy 195 odmian kukurydzy (48 krajowych i 147 zagranicznych). Wobec ponad 5 tys. odmian tego gatunku wpisanych do europejskiego rejestru (CCA), nasza lista nie jest zbyt długa. Warto zaznaczyć, że każdego roku z krajowego rejestru ubywają odmiany z powodu upłynięcia ich 10-letniego i nieprzedłużonego wpisu lub utraty znaczenia gospodarczego i wycofania przez samych właścicieli odmian. Pożądany jest więc coroczny dopływ nowych kreacji.

Karolina Piecuch

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

fot. Dreczka

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 04/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy