Efektywniejszy azot
2020-01-02
Po zastosowaniu nawozów azotowych należy się liczyć ze stratami azotu w środowisku. Już w krótkim czasie po aplikacji można stracić 30% tego składnika. Na koniec okresu wegetacji straty azotu wniesionego w nawozach dochodzą do 50%.
Żeby poprawić efektywność działania azotu na użytkach zielonych, należy postawić na większe wykorzystanie roślin motylkowatych drobnonasiennych. Utrwalają one azot na trwałych użytkach zielonych, zwłaszcza w stanowiskach, na których rośliny motylkowate nie były doceniane i dobrze wykorzystywane. Wymaga to jednocześnie zwrócenia uwagi na rolę mikroorganizmów glebowych poprzez zwiększenie dostępności w glebie fosforu, który jest niezbędny dla wzrostu roślin motylkowatych. Żyjąc w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, odgrywają istotną rolę w bilansie azotu w glebie i jego obiegu w przyrodzie.
Stworzyć warunki bakteriom
Ilość znajdująca się w korzeniach roślin motylkowatych stanowi 25% całości pobranego przez nie azotu. Z kolei ilość przyswojonego przez motylkowate azotu atmosferycznego (N2), przetworzonego w dostępną dla roślin formę amonową, zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma przebieg pogody – optymalne nawodnienie i umiarkowana temperatura powietrza sprzyjają wiązaniu azotu. Ważne są także warunki glebowe i kwasowość gleby, które wpływają na aktywność szczepów bakterii wiążących azot z powietrza i nawożenie azotem mineralnym.
prof. Piotr Julian Domański
fot. Domański, Panek
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 01/2020 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”
Komentarze
Brak komentarzy