Fundamentalny zabieg jesienny

2020-08-03

Jesienny program odchwaszczania rzepaku, zarówno pod względem liczebności kombinacji, jak i możliwości zwalczania większej liczby gatunków chwastów, wielokrotnie przewyższa krótkie zalecenia wiosenne.

Podstawowym zaleceniem skutecznego odchwaszczania rzepaku jest wykonanie zabiegu w terminie jesiennym, pomijając fakt możliwości przeprowadzenia go przed- lub powschodowo. Wybór terminu zabiegu jesiennego w rzepaku zależy od decyzji plantatora oraz przebiegu pogody. Jeżeli warunki klimatyczne są niekorzystne (np. susza) i planowanych zabiegów doglebowych nie można przeprowadzić, to zakupione herbicydy można rozsądnie wykorzystać jeszcze tego samego roku jesienią do zabiegów powschodowych.

Doglebowa trójka 

Preparatami stosowanymi wyłącznie doglebowo są herbicydy zawierające w składzie: chlomazon, napropamid i petoksamid. Najwcześniej z nich zalecany jest napropamid. Bezpośrednio po zabiegu należy wymieszać go z glebą na głębokość do 3 cm, używając lekkiej brony, a następnie wysiać rzepak. Dzięki temu wilgoć znajdująca się w głębszych warstwach gleby zaktywizuje substancję czynną. Efektywne działanie napropamidu eliminuje wschody takich gatunków chwastów, jak: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, komosa biała, maruna nadmorska, pokrzywa żegawka, rdestówka powojowata, rdest plamisty, rumianek pospolity i tasznik pospolity.

Napropamid jest również zalecany w różnych mieszaninach fabrycznych i zbiornikowych z chinomerakiem, chlomazonem, dimetachlorem i metazachlorem. Takich kombinacji nie należy mieszać z glebą!

Najbardziej znany chlomazon skutecznie ogranicza występowanie między innymi uciążliwej przytulii czepnej i fiołków polnych. Zaleca się go w przypadku około 30 produktów formulacji 360 CS lub 480 EC w dawce
90-120 g s.cz./ha. Sam i w mieszaninach (np. Altiplano Dam tec, Brasan, Colzamid Top, Command Top, Colzor Trio, Devrinol Top i Pronap Extra) powoduje bielenie lub lekkie żółknięcie rzepaku po wschodach. Do końca wegetacji objaw ten zanika. Dlatego chlomazonu nie należy stosować w bardzo późnych siewach rzepaku i oczywiście w sytuacji, gdy gleba jest przesuszona.

Mniej popularny petoksamid (Conan, Kliner, Koban, Successor) w niektórych etykietach ma żenujący zakres wymienionych chwastów wrażliwych: gwiazdnica pospolita i miotła zbożowa. Jak na odchwaszczanie rzepaku, to trochę mało. Nie należy się jednak zrażać tą informacją. Petoksamid zwalcza dodatkowo: bodziszka drobnego, farbownika polnego, gorczycę polną, jasnotę purpurową i różową komosę białą, marunę nadmorską, przetacznika perskiego, rumianek pospolity, rumian polny, tasznika pospolitego i tobołki polne. Charakteryzuje się dobrym działaniem synergicznym, dlatego warto go stosować łącznie z chlomazonem (np. plus Reactor 360 CS) lub w formie gotowej mieszaniny, jaką jest Nero 424 EC.

tekst i fot. inż. Adam Paradowski

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 08/2020 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy