Jak zwalczyć gryzonie?

2021-09-30

Myszy i szczury rozmnażają się w szybkim tempie. W krótkim czasie potrafią opanować miejsca, które zasiedlają – domy, magazyny, a nawet tereny otwarte, wyrządzając znaczące szkody. Czy można temu zapobiec? A jeśli zajdzie taka konieczność, to jak pozbyć się tych intruzów?

Jesienią i zimą, jak każdego roku, gryzonie w poszukiwaniu pokarmu i schronienia próbują przedostać się do naszych domostw i pomieszczeń gospodarskich. Ich liczebność zależy od wielu czynników, m.in. od pogody; im jest chłodniej, tym „napływa” ich więcej. Rozwojowi i rozmnażaniu gryzoni sprzyjają m.in. łagodne zimy, dostatek pożywienia i brak wrogów naturalnych. Susza sprawia, że podchodzą do gospodarstw i zabudowań w poszukiwaniu nie tylko pożywienia, ale przede wszystkim wody. 

Nieproszeni goście w domu

W pomieszczeniach mieszkalnych gryzoni można się pozbyć, wykorzystując do tego m.in. proste urządzenia – popularne pułapki mechaniczne zatrzaskowe (mniejsze – myszołapki, większe – szczurołapki), które mogą być wykonane z drewna, stali czy plastiku. Można stosować także pułapki lepowe. Urządzenia te są tanie i dostępne w wielu sklepach stacjonarnych,
np. ogrodniczych, przemysłowych, z artykułami budowlanymi czy z artykułami dla branży DDD. Można je także kupić w sklepach internetowych. Ich stosowanie nie wymaga żadnych uprawnień czy koncesji. Pułapki zatrzaskowe i lepowe ustawia się w miejscu przebiegu ścieżek gryzoni. Pomimo prostej konstrukcji urządzenia wymagają dużej uwagi ze strony użytkownika i częstego sprawdzania. Pułapki mechaniczne mogą „złapać” i wyeliminować jednorazowo tylko jednego gryzonia, po czym wymagają jego usunięcia i ponownego „nastawienia”, zgodnie z instrukcją producenta. Podobnie pułapki lepowe – w zależności od wielkości mogą „wyłapać” nawet kilka myszy. Problem pojawia się wtedy, gdy do lepu przyklejony jest żywy gryzoń. Martwe, z uwagi na to, że stanowią zagrożenie epidemiczne, należy przekazać do utylizacji wyspecjalizowanym zakładom. Natomiast żywe gryzonie mogą ugryźć, co może być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Do zwalczania tych szkodników można stosować także pułapki żywołowne, tzw. chwytacze gryzoni. Mają kształt klatek i wykonane są ze stalowej siatki. Pułapki te są dość duże i ciężkie, dlatego najlepiej ustawić je na strychach i w piwnicach, gdzie nikomu nie przeszkadzają. Aby zwabić gryzonie do pułapek, należy umieścić w nich odpowiedni wabik – atraktant. Pułapki zatrzaskowe i lepowe z atraktantem pokarmowym można zamieszczać wewnątrz karmników deratyzacyjnych, zamiast rodentycydów, w miejscach gdzie nie wolno stosować środków chemicznych.W pomieszczeniach mieszkalnych nie należy używać preparatów chemicznych, aby nie stwarzać zagrożenia dla domowników. Poza tym mogą być one roznoszone przez gryzonie z miejsc ich wyłożenia w inne, nawet znacznie oddalone. 

dr inż. Paweł Olejarski – Sitogran, Poznań

Rys. Marcin Treichel

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2021 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy