Krajowy Dzień Kukurydzy Garzyn 2023 już za nami

2023-09-05

Rolnicy, producenci kukurydzy, hodowcy bydła, przedstawiciele firm nasiennych oraz oferujących maszyny rolnicze. Wszyscy wzięli udział w Krajowym Dniu Kukurydzy – Garzyn 2023, który odbył się 2 września w Drobninie.

– Powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce rośnie, choć na przełomie ubiegło roku szacowaliśmy, że będzie ona mniejsza o około 200 tys. ha. Tymczasem jest jej więcej o 50 tys. ha niż w 2022 r. co oznacza, że wbrew pogłoskom rolnicy wciąż zostają przy kukurydzy – mówił podczas otwarcia wydarzenia prof. dr hab. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

– W latach 80-tych ubiegłego wieku areał zasiewów kukurydzy był na poziomie 700 tys. ha. Później stopniowo wzrastał, a w przełomowym 2012 r. przekroczyliśmy próg 1 mln ha – mówiła Żaneta Fiedler, redaktor naczelna miesięcznika Nowoczesna Uprawa dodając: – W ubiegłym roku areał ten wyniósł około 1,8 mln ha.

Na polach w Drobninie 23 firmy nasienne zaprezentowały łącznie 138 odmian kukurydzy, zarówno z przeznaczeniem na ziarno, jak i kiszonkę.

Listę firm i prezentowanych przez nie odmian kukurydzy można znaleźć TUTAJ

Oprócz prezentacji kolekcji odmian kukurydzy odbyły się również pokazy polowe maszyn rolniczych.

W pokazach polowych wystawcy zaprezentowali m.in. 3 sieczkarnie, agregaty talerzowe i szpadel mechaniczny.

Organizatorzy, zgodnie z zapowiedzią, zadbali także o poczęstunek dla uczestników. Podczas trwania całego wydarzenia w godzinach od 10 do 15, mogli oni skosztować dań przygotowanych przez koło gospodyń wiejskich oraz zjeść grochówkę.

Dni kukurydzy odbywają się w ramach unijnego programu promującego uprawę europejskich odmian „Kukurydza ziarnem przyszłości”.

Krajowy Dzień Kukurydzy – Garzyn 2023 został zorganizowany przez Polski Związek Producentów Kukurydzy, Ośrodek Hodowli Zarodowej Garzyn Sp. z o.o. oraz Agencję Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu „APRA” Sp. z.o.o.

Listę wystawców oraz partnerów wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje czasopism: „Rolniczy Przegląd Techniczny”, „Hoduj z Głową Bydło”, „Hoduj z Głową Świnie”, „Nowoczesna Uprawa”, „Kukurydza”, „Przedsiębiorca Rolny” oraz multiportal Agropolska.pl.

Mirosław Lewandowski

Fot. Remigiusz Kryszewski

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy