Międzyplon na ratunek

2019-07-01

Międzyplon wysiany odpowiednio wcześnie może dać 15-30 t/ha świeżej masy roślinnej, przez co można uzyskać ok. 400 kg/ha węgla próchnicznego. Jest to równoważne dawce 8-20 t obornika.

Jakość gleb uprawnych pogarsza się wskutek malejącej zawartości materii organicznej, rosnącego zanieczyszczenia, zasolenia i zagęszczenia struktury. Konsekwencją tego jest zmniejszenie różnorodności biologicznej gleby, a także spadek jej żyzności i zawartości węgla, obniżona zdolność zatrzymywania wody, zakłócenia w cyklu gazowym i składników pokarmowych. Ma to bezpośredni wpływ na jakość wody, powietrza i żywności. Oddziałuje też negatywnie na zmiany klimatyczne. Szacuje się, że pogarszanie jakości gleb w Europie kosztuje budżet UE prawie 40 mld € rocznie.

Kluczem gospodarowanie próchnicą

W suchym 2018 r. nastąpiło silne zubożenie gleb w materię organiczną oraz zmniejszenie ilości węgla. Materia organiczna podlega rozkładowi, gdy stosunek węgla do azotu (C:N) jest większy od wartości w biomasie bakterii (tabela 1.). Wskaźnik rozkładu jest nieznacznie większy dla promieniowców oraz dwukrotnie większy dla grzybów. Nawet próchnica glebowa ulega rozkładowi, bo w niej stosunek C:N jest większy niż dla bakterii.

tekst i fot. prof. Piotr Julian Domański

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 07/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy