Może dobrze plonować

2019-07-01

Obok wysokiego potencjału plonowania jęczmień ozimy w naszym kraju wystawiony jest na działanie niekorzystnych czynników, które wydatnie zwiększają ryzyko jego uprawy.

Jęczmień ozimy w sprzyjających warunkach może wydać bardzo wysoki plon ziarna. W naszym kraju uprawiany jest głównie na cele paszowe i konsumpcyjne oraz w niewielkim stopniu na surowiec dla słodowni. Niewątpliwą zaletą jęczmienia ozimego jest jego wczesność i odporność na wiosenną suszę. Natomiast mankamentem jest większa niż u innych gatunków ozimych wrażliwość na mróz. Ta cecha decyduje o mniejszym znaczeniu tego zboża w uprawie. W poprzednim roku był uprawiany w naszym kraju na powierzchni 200 tys. ha (według GUS). Największą popularnością cieszy się w województwie wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim. Natomiast najmniej jęczmienia ozimego uprawia się na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach.

Musi spełniać wymagania

Wybór odpowiedniej odmiany to ważna decyzja. Każdy, kto chce w pełni wykorzystać walory jęczmienia ozimego i uzyskać wysoki plon, powinien najpierw przeprowadzić wnikliwą analizę oferowanych odmian i zapoznać się z ich właściwościami. Rynek oferuje szereg odmian jęczmienia ozimego, w większości zagranicznych. Jednak nie wszystkie z nich zostały przebadane w naszych warunkach klimatyczno-glebowych.

Joanna Szarzyńska

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

fot. Dreczka

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 07/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

 

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy