Możliwości desykacji ziemniaków
2025-07-01
Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zalecenia desykacji znikają z etykiet preparatów. Wyjątkiem są ziemniaki. W tej uprawie, w celu dosuszania naci ziemniaczanej zarejestrowano nową substancję czynną reprezentowaną przez dwa różne preparaty.
Ziemniaki skutecznie chronione przed patogenami chorobotwórczymi, szkodnikami oraz zabezpieczone przed konkurencją chwastów i dodatkowo optymalnie nawożone silnie się rozrastają. Bujna nać świadczy o prawidłowym rozwoju, ale pod koniec wegetacji, stanowi duże utrudnienie w zbiorze bulw. Na wielu plantacjach zabieg desykacji jest konieczny! Dotychczasową możliwość zastosowania karfentrazonu etylowego lub kwasu nonanowego uzupełniono nowo zarejestrowanymi preparatami zawierającymi pyraflufen etylowy.
Tradycyjnie
Stosowanie karfentrazonu etylowego w formie preparatu Spothlight Plus 060 EO nie zmieniło się od lat. W celu desykacji naci ziemniaków zabieg należy wykonać w fazie starzenia się roślin ziemniaka (BBCH 90), to jest 2-3 tygodnie przed planowanym zbiorem. Przystępując do zabiegu należy uwzględnić przebieg pogody oraz grupę wczesności odmiany ziemniaków. Są dwa warianty aplikacji preparatu. Zabieg można wykonać jednorazowo dawką 1,0 l/ha lub dwukrotnie stosując wstępnie 0,7 l/ha, a po upływie 5-7 dni drugi zabieg w dawce 0,3 l/ha.
Dosuszając pędy ziemniaków można także uwzględnić eliminację chorób wirusowych. W takim przypadku zabieg należy wykonać po przekwitnięciu roślin ziemniaka, tydzień do dwóch po letnim oblocie mszyc (wektorów chorób wirusowych). W tej sytuacji zaleca się stosowanie dawek dzielonych.
inż. Adam Paradowski
fot. Fiedler
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 07/2025 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”
Komentarze
Brak komentarzy