Najlepiej wybierać sprawdzone odmiany

2019-07-01

Odmiany rzepaku ozimego badane w systemie porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO) z reguły można znaleźć wśród licznych ofert handlowych.

Zbliża się czas dokonywania wyboru odpowiednich odmian rzepaku ozimego. Zarówno w ofercie firm hodowlano-nasiennych, jak i punktów dystrybucyjnych, jest ich bardzo dużo. Jednak trzeba je dopasować do warunków przyrodniczo-ekonomicznych gospodarstwa. Podjęcie takiej decyzji mogą ułatwić wyniki doświadczeń realizowanych w ramach systemu porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego PDO.

Liczna grupa badanych w PDO

Prowadzone corocznie badania odmian w ramach systemu PDO są jednym ze sposobów pozyskiwania obiektywnych informacji. Umożliwiają sprawdzenie aktualnej wartości dużej liczby odmian wpisanych do krajowego rejestru (KR) oraz niektórych ze wspólnotowego katalogu (CCA) – w sezonie wegetacyjnym 2017/18 badano 8 takich odmian. Większość ocenianych odmian (łącznie 66) pochodziła z naszego rejestru.

W 2018 r. plonowanie rzepaku ozimego było bardzo zróżnicowane regionalnie. Przeważnie większe plony zbierano na południu i wschodzie kraju, a w Wielkopolsce i na Kujawach oraz w północno-zachodniej i środkowej części Polski plonowanie było słabsze. Zdecydował o tym przebieg pogody, który cechował się nadmiarem opadów w okresie początkowego wzrostu roślin jesienią, zwłaszcza na północy kraju,
a następnie dużym deficytem wodnym, który skutkował pogłębiającą się suszą wiosenną, głównie w maju i czerwcu.

Mniej niż przed rokiem

W 1/3 wszystkich zebranych doświadczeń plon nasion wyniósł poniżej 30 dt/ha, w 42% doświadczeń zebrano plon w przedziale 30-50 dt/ha, a w pozostałych powyżej 50 dt/ha.
Z uwagi na dużą nieścisłość wyników plonowania, kilka doświadczeń zostało zdyskwalifikowanych po zbiorze. Średni plon nasion badanych odmian z wszystkich zebranych doświadczeń był mniejszy od uzyskanego w 2017 r. o 6,6 dt/ha, tj. o 15%. Rzepak lepiej plonował w rejonach V, IV i VI, a gorzej w rejonach I i III, w których pogłębiająca się susza była najbardziej dotkliwa.

tekst i fot. Jacek Broniarz

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 07/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy