Nalistne odchwaszczanie zbóż jesienią

2022-09-29

Do samych nalistnych zabiegów podczas jesieni można zastosować ok. 150 kombinacji herbicydowych. To równie skomplikowane, co przysłowiowa klęska urodzaju. Z drugiej strony przecież od przybytku głowa nie boli.

Mimo tak znacznej liczby kombinacji herbicydowych, liczba substancji czynnych reprezentujących ten wycinek programu wynosi zaledwie 20. Wynika to z bardzo różnej rejestracji środków o takim samym składzie. Przykładowo diflufenikan i flufenacet zalecane osobno oraz łącznie można zastosować w kilkunastu (!) terminach. Rejestrację różni również zakres odchwaszczanych gatunków zbóż. Część jest dopuszczona do stosowania tylko w pszenicy, część w jęczmieniu i pszenicy, kolejne dodatkowo w pszenżycie, a większość w czterech podstawowych zbożach. Różnic, chociaż niewielkich, można się doszukać w dawkowaniu. Sam diflufenikan jest produkowany w formulacji 500 SC lub WG, czyli decydujący wpływ mają na to preparaty zawierające flufenacet – dostępny w formach użytkowych: 480 SC, 500 SC i 600 SC lub mieszaniny, w których obie substancje są użyte w różnych proporcjach. W tym zakresie można by się doszukiwać bardziej spójnych zaleceń, co znacznie skróciłoby program i ułatwiło stosowanie tych substancji. Równocześnie można uznać, że substancje te są uniwersalne i można je stosować we wszystkich zbożach już bezpośrednio po siewie, aż do końca krzewienia (do końca wegetacji jesiennej).

Zazębiające się terminy

Część preparatów zalecanych do zabiegów doglebowych, w tym np. omówione, zawierające diflufenikan i flufenacet, a także mieszaniny diflufenikan + prosulfokarb, sam prosulfokarb, mieszaniny flufenacet + pikolinafen oraz pendimetalina są zalecane non stop bezpośrednio po siewie, aż do różnych faz powschodowych. Część z nich nie jest zalecana bezpośrednio w momencie szpilkowania. Zalecenia te dotyczą substancji czynnych, co nie jest jednoznaczne, że można tak stosować wszystkie herbicydy jako produkty handlowe. To również nieco skomplikowane, ale świadczy o szerokich możliwościach stosowania, jakie dają same substancje czynne.

Oczekiwane nowości

Jest ich niedużo. Do takich można zaliczyć preparat Mateno Duo. Herbicyd dwuskładnikowy zawierający oprócz diflufenikanu także aklonifen. Substancja znana, ale po raz pierwszy zarejestrowana w zbożach. Łączny efekt, jaki uzyskano z połączenia tych dwóch substancji czynnych, to skuteczne zwalczanie kilku spośród dość uciążliwych chwastów w zbożach (chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, przetacznik polny, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity i tobołki polne).

tekst i fot. inż. Adam Paradowski

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2022 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy