Obficie pod kukurydzę

2020-03-02

Kukurydza wykształca sprawny system korzeniowy i już w fazie 5 liści rośliny sąsiadujące w rzędach mogą konkurować o wodę i składniki pokarmowe. Od trzeciego miesiąca ujawnia się konkurencja o te składniki między roślinami z sąsiadujących rzędów.

Kukurydza do wytworzenia tony ziarna wraz ze słomą przeciętnie pobiera z gleby: 20-26 kg N, 13 kg P2O5, 33 kg K2O, 8 kg CaO, 9 kg MgO i 4 kg S. Obok wymienionych pierwiastków do wysokiego plonowania wymaga dobrego zaopatrzenia w bor (B), cynk (Zn) i miedź (Cu). Jak widać, najwięcej pobiera potasu i ten fakt należy uwzględnić przy ustalaniu dawek nawozowych.

Zbudować solidną podstawę

Kukurydza wykształca sprawny system korzeniowy i już w fazie 5 liści rośliny sąsiadujące w rzędach mogą konkurować o wodę i składniki pokarmowe. Od trzeciego miesiąca ujawnia się konkurencja o te składniki między roślinami z sąsiadujących rzędów. Tym samym kukurydza efektywnie korzysta z zasobów wody i składników pokarmowych w całym profilu ukorzeniania się. Główna masa korzeni znajduje się w warstwie do 50-70 cm, a maksymalny zasięg wynosi 150 cm.

tekst i fot. dr Władysław Kościelniak

doradca rolny

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 03/2020 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy