Odchwaszczanie kukurydzy po wschodach

2025-05-05

Okres od wschodów do osiągnięcia przez kukurydzę fazy 8-9 liści, w zależności od terminu siewu oraz panujących warunków klimatycznych, wynosi ok. 8 tygodni. To czas na zastosowanie wybranych przez plantatora herbicydów selektywnych dla kukurydzy w fazie BBCH 10-19.

Zdecydowana większość chwastów występujących w kukurydzy wykazuje największą wrażliwość w fazie 2-6 liści właściwych. To optymalny termin ich zwalczania, który musi się „zmieścić” w fazach bezpiecznych dla kukurydzy (BBCH 10-19). Znaczna liczba oferowanych kombinacji chwastobójczych pozwala na wybór optymalnego terminu zarówno pod względem rozwoju chwastów, jak i rośliny uprawnej. Na przykład szereg herbicydów zalecanych krótko po wschodach charakteryzuje się także działaniem doglebowym, dlatego w przypadku przesuszonej gleby, korzystniej jest wykonać zabieg po opadach lub stosując herbicydy o działaniu typowo nalistnym. W przypadku ciągłych opadów uniemożliwiających wykonanie zabiegu w zalecanym terminie można odczekać i wykonać go tym samym lub innym herbicydem. Mimo wycofywania kolejnych substancji czynnych ciągle jest jeszcze w czym wybierać, ale należy zwracać uwagę na szczegóły zaleceń.

Te same w różnych terminach

Często zdarza się, że producenci na podstawie własnych badań zalecają takie same substancje czynne w różnych terminach. Do takich należy np. fluroksypyr zalecany w fazie BBCH 11-16, 12-16 lub 13-16. Inny przykład to tifensulfuron metylowy. Formy użytkowe 040 OD zalecane są
w fazie BBCH 11-17, a formy 75 WG z małym przesunięciem w fazie BBCH 12-18. Inny przykład to bentazon. W zależności od produktu jest zalecany w BBCH 11-19, ale także  w zawężonym terminie BBCH 12-16. Kolejna substancja to dikamba. Jako pojedyncza substancja jest zalecana w fazie BBCH 12-15 lub 13-16.  W mieszaninach fabrycznych nawet do BBCH 18. Warto zwrócić uwagę, że regulatory wzrostu bezpieczniej jest stosować we wcześniejszych fazach (do 5 liści). Stosowane później mogą wpływać ujemnie na rozwój kolb, zwłaszcza jeżeli są stosowane w najwyższych dawkach. Reprezentowany przez kilkadziesiąt preparatów nikosulfuron (np. Kornik 060 OD, Nicogan 040 OD, Nikosar 060 OD)
zaleca się od fazy 2 liści, do 6, 8 lub nawet 9 liści kukurydzy i to w zróżnicowanych dawkach, ze względu na ilość substancji czynnej w  litrze lub kilogramie preparatu. Jaki wniosek można wyciągnąć z zaleceń stosowania takich samych substancji czynnych w różnych terminach? Przede wszystkim informacje te świadczą o szerokim zakresie selektywności w stosunku do kukurydzy. Od razu nasuwa się pytanie, czy każdy z preparatów zawierających taką samą substancję czynną można stosować w „zsumowanych terminach”. Z praktycznego punktu widzenia tak, z punktu widzenia przepisów nie, co zwłaszcza może się okazać bardzo kłopotliwe w przypadku reklamacji środka.

Różne terminy, ale inaczej

Część preparatów (kombinacji herbicydowych) można także stosować w dawkach dzielonych. Głównie są zalecane podczas wydłużonych wschodów chwastów, co najczęściej zdarza się podczas ochłodzenia. Działają efektywnie na kolejne fale zachwaszczenia.

inż. Adam Paradowski

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 05/2025 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy