Pierwsza dawka azotu po nowemu

2019-02-01

Rolnik może przystąpić do nawożenia azotem pochodzącym z nawozów mineralnych oraz naturalnych dopiero od 1 marca danego roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi realizacji postanowień dyrektywy azotanowej, wiosenny termin stosowania azotu został jednoznacznie określony w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 5 czerwca 2018 r. (DzU z 12 lipca 2018 r., poz. 1339). W praktyce oznacza to, że terminu nawożenia azotem już nie wyznacza aktualny stan wegetacji roślin, ale ustawodawca. Rolnik może przystąpić do nawożenia azotem pochodzącym z nawozów mineralnych i naturalnych dopiero od 1 marca danego roku.

Poza zdrowym rozsądkiem

Wprowadzenie obowiązku przestrzegania reżimu czasowego stanowi jeden z elementów realizacji programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu. Biorąc pod uwagę panujące w Polsce warunki klimatyczne, wprowadzony ogranicznik czasowy oraz ilościowy stosowania nawozów zawierających azot już w nadchodzącym sezonie może skutkować redukcją plonów.

Skutki opóźnienia stosowania azotu szczególnie mogą się uwidocznić na oziminach zlokalizowanych w południowo-zachodniej części kraju, gdzie wegetacja rusza co najmniej dwa tygodnie wcześniej niż w centrum i na wschodzie kraju. W warunkach wczesnej wiosny zadaniem pierwszej dawki azotu w technologii nawożenia pszenicy ozimej jest uzupełnienie zasobów glebowych do określonej wartości krytycznej, która warunkuje prawidłowy wzrost roślin na początku wegetacji i jednocześnie nie prowadzi do nadmiernego krzewienia.

Wyznaczono górny limit

Zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami dotyczącymi stosowania azotu, ważne jest przestrzeganie limitów całkowitej ilości azotu, który może być zastosowany w sezonie wegetacyjnym. Wielkość dawek N jest zróżnicowana w zależności od wielkości gospodarstwa i poziomu plonowania. W gospodarstwach posiadających od 10 ha użytków rolnych, które są objęte regulacją przestrzegania maksymalnych dawek azotu działającego, całkowita dawka N działającego w pszenicy ozimej nie może przekroczyć 200 kg N/ha.

dr hab. Renata Gaj

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

fot. Dreczka

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 02/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy