Po wzejściu chwastów

2019-05-02

Nikosulfuron, rimsulfuron oraz foramsulfuron + jodosulfuron metylosodowy to substancje bardzo często wykorzystywane w uprawie kukurydzy. Szczególnie cenione są przez tych rolników, którzy muszą walczyć z perzem.

Przed zakupem herbicydu przeznaczonego do zabiegu nalistnego niezbędne jest określenie stanu i stopnia zachwaszczenia plantacji. Należy to zrobić nawet wtedy, gdy dane pole jest bardzo dobrze znane. Może bowiem się zdarzyć, że ze względu na odmienne warunki, np. niespecyficzny przebieg pogody, dominować będą inne gatunki chwastów niż w poprzednich sezonach.

W artykule zostaną scharakteryzowane wybrane substancje chwastobójcze wykorzystywane w powschodowej (nalistnej) ochronie kukurydzy. Prezentowane dla nich zakresy zwalczanych chwastów należy traktować orientacyjnie, bo zostały zestawione sumarycznie na podstawie informacji podawanych dla różnych produktów.

Na perz i jego towarzyszy

Nikosulfuron to obecnie najpopularniejsza substancja chwastobójcza na plantacjach kukurydzy. Eliminuje szereg traw oraz gatunków dwuliściennych, w tym chwastnicę jednostronną, włośnicę siną i zieloną, fiołka polnego, tobołki polne, tasznika pospolitego oraz samosiewy rzepaku. Chwastem, którego podatność na działanie nikosulfuronu bywa różnie interpretowana, jest perz właściwy. W niektórych etykietach jest on określany jako gatunek wrażliwy, w części jako średnio wrażliwy, a w jeszcze innych nie jest w ogóle uwzględniony.

tekst i fot. Tomasz Snopczyński

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB,
Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli we Wrocławiu

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 05/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy