Przygotuj kombajn do sezonu

2021-06-29

Pobieżnie wykonany przegląd kombajnu lub nadmierne oszczędności w jego serwisowaniu mogą być przyczyną przykrych w skutkach konsekwencji podczas żniw. Szczególnie gdy dojdzie do poważnej awarii i strat związanych z nieterminowym przeprowadzeniem zbioru.

Przedsezonowy przegląd kombajnu zbożowego wymaga dokładnego obejrzenia wszystkich podzespołów maszyny, wymiany uszkodzonych lub zużytych części na nowe lub regenerowane oraz na przeprowadzeniu zgodnego z instrukcją obsługi ich smarowania. Prac związanych z przygotowaniem maszyny do sezonu jest mniej, jeżeli po okresie żniw użytkownik starannie wyczyści i umyje kombajn, wykona jego przegląd techniczny i konserwację oraz określi, które części przed nowym sezonem trzeba wymienić. Jeśli natomiast nie znaleźliśmy na to czasu, to teraz jest ostatni dzwonek, by nadrobić zaległości.

Zespół żniwny

Sprawny i dobrze funkcjonujący zespół żniwny zapewnia dokładne ścinanie zboża i płynne jego podawanie do przenośnika pochyłego. Pierwszym elementem roboczym mającym kontakt ze zbożem jest nagarniacz. Sprawdzając jego stan techniczny, należy przede wszystkim ocenić układy napędowe
i hydrauliczne oraz wyregulować ich funkcjonowanie. Warto też sprawdzić, czy na belce palcowej nie brakuje palców oraz czy nie są one pokrzywione. Brakujące należy uzupełnić, a pokrzywione, jeśli to możliwe, można wyprostować. Trzeba też zwrócić uwagę na stan przegubów belek z palcami sprężystymi, a szczególnie tulejek. Jeżeli są zużyte, to należy je wymienić na nowe, ponieważ mogą być przyczyną powstawania zbyt dużych drgań belek z palcami sprężystymi podczas obracania się nagarniacza, co objawia się nadmiernym hałasem. Warto też pamiętać o zasadzie ustawiania obrotów nagarniacza podczas pracy, które dla zboża stojącego powinny być około 10% większe od prędkości roboczej kombajnu. Na wyposażeniu hederu jest też zespół tnący, którego stan techniczny powinien być jak najlepszy. Listwa nożowa musi mieć wszystkie nożyki, które winny być ostre i nieuszkodzone. Te nadmiernie zużyte czy częściowo wyłamane należy wymienić na nowe. Przed zamontowaniem listwy nożowej trzeba sprawdzić, czy palce na belce palcowej są w jednej płaszczyźnie. Te odbiegające od linii można ostrożnie przestawić lub dogiąć. Następnie po zamontowaniu listwy nożowej trzeba sprawdzić, czy w sposób płynny, bez kontaktu ze stalkami palców, porusza się ona w łożu. Ważne jest też jej dokładne ustawienie względem belki palcowej. W tym celu należy cofnąć napęd listwy nożowej w skrajne tylne położenie, aby oś pierwszego palca pokrywała się z osią pierwszego nożyka. Jeżeli osie nie będą się pokrywały, to trzeba wyregulować ustawienie listwy nożowej za pomocą łącznika śrubowego. Prawidłowa odległość między osią przegubu a końcem nakrętki jest podana w instrukcji obsługi.

Skok listwy nożowej jest regulowany przez wydłużanie lub skracanie targańca. Po przestawieniu napędu listwy nożowej w skrajne przednie położenie pierwszy nożyk powinien być wysunięty, w zależności od typu zespołu, 2-6 mm za oś drugiego palca. Kolejna regulacja jest związana z ustawieniem luzu pomiędzy nożykami a stalkami palców. Położenie nożyków listwy tnącej względem stalek reguluje się przy pomocy przycisków przykręcanych do belki palcowej.

tekst i fot. prof. UPP dr hab. Ireneusz Kowalik

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu7

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 7/2021 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy