Ratuj plon pszenicy

2020-05-04

Zabieg w okresie kłoszenia kończy ochronę pszenicy przed chorobami. Powodów, żeby go przeprowadzić, jest wiele, ale najważniejszy to groźne grzyby chorobotwórcze, które potrafią spowodować znaczące straty w plonie i jego jakości.

Skuteczność zwalczania chorób występujących na górnych liściach i kłosie zależy nie tylko od zastosowanych fungicydów, ale również precyzyjnie określonego terminu i pory zabiegu. O podjęciu decyzji o jego wykonaniu decydują: skuteczność ograniczenia wcześniejszych zagrożeń, przebieg warunków pogodowych, wrażliwość odmiany oraz termin wchodzenia w fazę dojrzewania pszenicy. Szczególnie ważna jest efektywność zabiegów fungicydowych wykonanych w terminach T1 i T2, hamujących występowanie chorób od początku wegetacji. Zadaniem zabiegu w terminie T3 jest utrzymanie zielonej powierzchni asymilacyjnej górnych liści, która przekłada się na zdrowotność kłosów i wyższe plonowanie pszenicy. Chorobami kłosów, które należy zwalczać w tym terminie, są: fuzarioza kłosów (Fusarium spp.), septorioza plew (Parastagonospora nodorum), mączniak prawdziwy zbóż i traw (Blumeria graminis) oraz czerń zbóż (Alternaria spp., Epicoccum spp., Cladosporium spp.).

Sprawców fuzariozy jest wiele

Chorobę powoduje wiele gatunków grzybów rodzaju Fusarium, np. F. culmorum, F. graminearum, F. avenaceum, a także Microdochium nivale. W warunkach klimatu umiarkowanego na kłosach najczęściej występuje F. culmorum. Pierwsze objawy choroby pojawiają się pod koniec kwitnienia pszenicy w postaci małych wodnistych plamek znajdujących się u podstawy lub na środku plewy, a także bielenia pojedynczych plewek i kłosków. Na powierzchni zniszczonych tkanek tworzy się różowa lub pomarańczowa grzybnia ze skupiskami zarodników konidialnych odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się choroby.

Atak zaczyna się od siewek

Wszystkie gatunki grzybów rodzaju Fusarium to saprotrofy, które przeżywają zimę na resztkach pożniwnych lub chwastach. Wiosną rozwija się na nich grzybnia, na której tworzą się liczne zarodniki odpowiedzialne za infekcje wschodzących roślin. Zarodniki mogą być też przenoszone wraz z zainfekowanym materiałem siewnym.

dr hab. inż. Mariola Głazek

prof. IOR – PIB

dr inż. Agnieszka Mączyńska

Instytut Ochrony Roślin – PIB, Oddział Sośnicowice

fot. Mączyńska

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 05/2020 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy