Rośnie krótko, ale choruje

2019-06-03

Grzyby wywołujące takie choroby, jak głownia guzowata kukurydzy, głownia pyląca kukurydzy, żółta plamistość liści, drobna plamistość liści, rdza kukurydzy i oczywiście fuzarioza kolb kukurydzy to poważne zagrożenie dla uzyskiwania wysokich i dobrych jakościowo plonów.

Tendencja do ocieplania się klimatu sprawia, że w uprawie kukurydzy obserwuje się choroby powodowane przez grzyby termofilne. Wywołują one głownię pylącą kukurydzy, żółtą plamistość liści i rdzę kukurydzy. Zarówno w zeszłym roku, jak i wcześniej na niektórych plantacjach głownia guzowata występowała w bardzo dużym nasileniu. Porażenie było znaczące i obejmowało niekiedy 50-80% roślin.

Najgroźniejsza na kolbach

Na obecność głowni guzowatej oczywiście wpływa wiele czynników. Obok uwilgotnienia gleby znaczenie ma również to, czy rośliny zostały uszkodzone, np. przez szkodniki, drobiny piasku oraz gradobicie. Są to warunki powodujące otwarcie bram wejścia dla grzyba powodującego głownię guzowatą. Dlatego jej objawy można stwierdzić na wszystkich częściach rośliny kukurydzy. Nie bez powodu są one najczęściej widoczne na kolbach w ich górnej części.

prof. Marek Korbas

dr Joanna Horoszkiewicz-Janka

Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

fot. Korbas

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 06/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy