Rzepak i pszenica przysmakiem ślimaków

2022-09-29

W uprawie rzepaku ozimego i pszenicy ozimej konieczny jest monitoring występowania ślimaków. Należy je zwalczać wszystkimi możliwymi zabiegami, w tym za pomocą środków ochrony roślin.

Wzrost zagrożenia upraw rolniczych ze strony ślimaków stwarza poważne problemy dla produkcji roślinnej. Do szkodników roślin można zaliczyć 20 gatunków ślimaków skorupkowych i nagich występujących w Polsce. Większe znaczenie dla roślin uprawnych mają ślimaki nagie. Często występują w uprawach masowo i powodują poważne uszkodzenia roślin. W uprawie pszenicy ozimej i rzepaku ozimego występuje głównie pięć gatunków ślimaków nagich. Konieczna jest właściwa prognoza ich występowania, ocena zagrożenia uprawy przy uwzględnieniu progów szkodliwości ślimaków oraz ustalenie właściwych terminów stosowania środków ochrony roślin.

Wszędobylski pomrowik plamisty

Pospolity i żarłoczny ślimak nagi występuje praktycznie na całym obszarze Polski i prawie we wszystkich krajach Europy. Zamieszkuje grunty orne, łąki, pastwiska, ogrody i sady. Osobniki dojrzałe płciowo osiągają długość ciała do 4 cm. Najczęściej występują ślimaki koloru ciemnokremowego, słomkowego lub jasnokawowego. Grzbiet i płaszcz są ciemniejsze. Ciało tych ślimaków pokryte jest nieregularnymi, prawie czarnymi plamkami. Żyją do 12 miesięcy i wydają dwa pokolenia w roku. Ślimaki składają około 600 jaj. Szczyt liczebności przypada wiosną.

Różnorodne śliniki

Ślinik pospolity to ślimak inwazyjny i występuje na całym obszarze Polski, a także w większości krajów Europy. Zasiedla brzegi pól uprawnych, parki, łąki i ogrody. Występuje zawsze w pobliżu człowieka. Długość ciała dorosłego ślimaka wynosi 14 cm. Kolorystyka osobników dorosłych jest różna i uzależniona od miejsca, w którym żyją, oraz pożywienia. Bywają ślimaki beżowe, pomarańczowe, czerwone lub brązowe. Osobniki młode są jaśniejsze, najczęściej żółte i lekko pomarańczowe. Wytwarzany przez nie śluz jest bezbarwny lub lekko pomarańczowy. Ślimaki żyją od 12 do 24 miesięcy i składają średnio 400 jaj w ciągu życia. W zależności od temperatury powietrza, w okresie od początku sierpnia do połowy września wylęgają się młode osobniki, które natychmiast przystępują do żerowania. Kolejnym gatunkiem jest ślinik wielki, często mylony ze ślinikiem pospolitym. Jest to rodzimy gatunek występujący w wielu częściach Polski. Zasiedla zachodnią i środkową część Europy. Występuje w lasach, łąkach i na polach uprawnych.

tekst i fot. dr inż. Monika Jaskulska

Instytut Ochrony Roślin – PIB, Poznań

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2022 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze