Staranny siew kukurydzy podstawą sukcesu

2025-02-03

Kukurydza jest bardzo wrażliwa na błędy popełniane podczas siewu, których nie da się już później naprawić, co skutkuje obniżeniem plonu. Dlatego jest on jednym z ważniejszych zabiegów i powinien być wykonywany z wyjątkową starannością.

Kukurydza niekorzystnie reaguje na nierówne rozmieszczenie roślin w rzędach, dlatego niezależnie od kierunku jej użytkowania konieczne jest bardzo dokładne wysianie nasion. Najważniejsze są: prawidłowa obsada roślin, rozstaw rzędów i głębokość oraz dobre osadzenie nasion w glebie. Siew punktowy i użycie kwalifikowanego materiału siewnego z pewnego źródła gwarantują uzyskanie pełnych i wyrównanych wschodów, a współczesne odmiany kukurydzy, które cechują się bardzo wysokim potencjałem plonowania, będą miały szansę go wykorzystać.

Siać w optymalnym terminie

Kukurydza jest rośliną dnia krótkiego i cechuje się silną reakcją fotoperiodyczną, stąd wybór terminu siewu ma ogromne znaczenie dla jej rozwoju i plonowania. W zależności od rejonu kraju oraz typu uprawianej odmiany, termin siewu jest zróżnicowany. Najlepszy okres do siewu przypada pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja, a naturalnym wskaźnikiem rozpoczęcia siewu jest kwitnienie mniszka lekarskiego, wczesnych czereśni i porzeczki. Podczas siewu temperatura gleby na głębokości umieszczania nasion powinna wynosić nie mniej niż 8°C dla odmian typy flint oraz 10-12°C dla mieszańców typu dent. W pierwszej kolejności powinny być wysiewane odmiany wczesne, następnie średnio wczesne,
a potem średnio późne. Odmiany wczesne o ziarnie typu flint odznaczają się zazwyczaj lepszą tolerancją na chłody niż odmiany późniejsze o ziarnie typu dent. Wczesny termin siewu przyspiesza przede wszystkim kwitnienie, co przekłada się m.in. na wcześniejszy zbiór kukurydzy. Nadmierne przyspieszenie, jak i opóźnienie siewu nie jest wskazane. Zbyt wczesne siewy, szczególnie przy chłodnej wiośnie, mogą pogorszyć wschody. Ponadto należy się liczyć z ryzykiem wystąpienia przymrozków wiosennych mogących uszkadzać rośliny, które wzeszły. Wówczas zostaną zniszczone pierwsze liście, jednak roślina po nastaniu sprzyjających warunków termicznych szybko się zregeneruje z podziemnej części łodygi, gdzie ukryty jest stożek wzrostu. Trzeba pamiętać, że rośliny kukurydzy ulegają przechłodzeniu w temperaturze 0-5°C. Jeśli taki stan będzie się przedłużał w czasie, to wówczas może następować ich zamieranie. Z kolei siewy spóźnione przyczyniają się do gorszego zawiązywania kolb, co znacząco obniża plon ziarna i jakość paszy przy przeznaczeniu kukurydzy na kiszonkę. Opóźniony siew nie będzie przeszkadzał w osiągnięciu bujnego wzrostu roślin i uzyskaniu wysokiego plonu zielonej masy, ale dojrzewanie kukurydzy będzie późniejsze, co może skutkować zniżką plonu suchej masy i pogorszeniem jego wartości paszowej.

tekst i fot. prof. UPP dr hab. inż. Ireneusz Kowalik
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 02/2025 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy