Szerokie badania

2019-03-01

Miniony rok wyróżniał się m.in. zwiększonym zakresem porejestrowych badań odmian roślin bobowatych grubonasiennych.

Doświadczenia odmianowe z rodzimymi gatunkami roślin bobowatych grubonasiennych w 2018 r. realizowano w ramach inicjatywy białkowej COBORU. Zwiększenie liczby doświadczeń w poszczególnych gatunkach było zmienne: od 10% w przypadku grochu siewnego do ponad 80% w bobiku.

Więcej z łubinem i soją

Liczba doświadczeń z odmianami łubinu wąskolistnego i żółtego wzrosła o ok. 40%. Natomiast liczbę doświadczeń z odmianami soi podwojono. Gatunek ten, jako rozwojowy dla Polski, wymaga szczególnego testowania ze względu na możliwości jego uprawy, a także sprawdzenie przydatności poszczególnych odmian. Możliwie dużą liczbę zarejestrowanych w Polsce odmian testowano w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju. W jej przypadku istotne jest sprawdzenie potencjału plonowania i innych cech użytkowych, ale także długość okresu wegetacji osiągana w polskich warunkach. Realizacja zakrojonych na szerszą niż do tej pory skalę doświadczeń porejestrowych ma na celu:

  • wskazanie najlepszych rejonów uprawy poszczególnych gatunków;
  • ocenę przydatności aktualnie zarejestrowanych odmian, które obecnie są oferowane na krajowym rynku nasiennym w każdym z gatunków bobowatych grubonasiennych;
  • upowszechnienie rekomendacji odmian w poszczególnych gatunkach dla większości województw.

Agnieszka Osiecka

Marcin Binkowski

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 03/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy