Większy zakres badań

2019-04-01

Testowanie zarejestrowanych w Polsce odmian soi i ocena ich przydatności pod względem wartości gospodarczej są bardzo ważne, bo oferta rynku nasiennego szybko rośnie.

Dzięki podjętej w 2017 r. inicjatywie białkowej COBORU możliwe było znaczące rozszerzenie działalności doświadczalnej, obejmującej testowanie soi w ramach porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego. Liczbę doświadczeń z tym gatunkiem podwojono i rozszerzono na obszar całego kraju.

Sprawdzić, gdzie się udaje

Wcześniej doświadczenia lokowano głównie na południu Polski. Z jednej strony wynikało to z ograniczeń dotyczących liczby doświadczeń, zaś z drugiej było podyktowane podawanym w literaturze zasięgiem tej uprawy, co jednak uległo zmianie.

Soję należy uznać za gatunek rozwojowy. Jednak wymaga on testowania możliwości uprawy, a także sprawdzenia przydatności odmian funkcjonujących na polskim rynku nasiennym. Do niedawna uważano, że uprawa soi w Polsce ze względu na jej charakterystyczne cechy – ciepłolubna roślina dnia krótkiego – jest ograniczona. Obserwowane w ostatnich latach zmiany przebiegu pogody, a zwłaszcza wzrost średniej temperatury, sprzyjają próbom uprawy soi nawet w północnej części kraju.

Agnieszka Osiecka

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej

fot. Dreczka

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 04/2019 miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy